Większe bezpieczeństwo podczas korzystania z komunikacji miejskiej, jazdy samochodem oraz szybsze akcje ratunkowe – obowiązek badań pracowniczych niektórych zawodów przynosi korzyści nam wszystkim. Dlatego specjalistyczne pracownie codziennie przeprowadzają testy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników, których profesja wymaga dużych umiejętności psychofizycznych.
Co może zyskać przeciętny pasażer autobusu miejskiego na tym, że kierowca wykona testy kontrolne, sprawdzające jego predyspozycje do prowadzenia pojazdu? Przede wszystkim może liczyć na to, że osoba, która jest odpowiedzialna, aby szczęśliwie dotarł rano do pracy, jest w pełni sprawna i może bez przeszkód korzystać ze swoich uprawnień. Ten i inne zawody, które mają związek z usługami dla społeczeństwa, pracą na wysokościach czy obsługą ciężkiego sprzętu, wymagają poddania się specjalistycznym badaniom diagnostycznym. Są one obowiązkowe, a ich wynik jest bardzo istotny, stanowi bowiem dowód na to, że kandydat jest rzeczywiście predysponowany do danego zawodu.
Badania w ciemni także dla handlowca
Według Głównego Urzędu Statystycznego w I kwartale 2011 r. w wypadkach przy pracy zostało poszkodowanych ponad 22 tys. osób. Stan psychofizyczny pracownika, obniżający bezpieczeństwo podczas wykonywanego zajęcia, jest jedną z częstych przyczyn tak wysokiej ilości wypadków. Grupa profesji, która powinna poddawać się testom uprawniającym do wykonywania danego zawodu, jest spora.
Są to między innymi pracownicy służb ratowniczych czy straży miejskiej, osoby pracujące na wysokościach i z ciężkim sprzętem. - Dużą grupą zobowiązaną do badań są też kierowcy pojazdów służbowych. Dlatego ważne, by nie tylko ci zawodowi, ale także osoby, które na co dzień korzystają z samochodów służbowych, poddali się kontrolnym testom – mówi psycholog mgr Ewa Gordziej – Niewczyk z pracowni psychotechnicznej w poznańskiej Med Polonii. – Wśród tej grupy znajdują się także przedstawiciele handlowi, którzy dziennie przemierzają dziesiątki kilometrów.
Zobacz również:
Badania takie dla nich są niezbędne, potrafią bowiem wykazać, jak cechy psychofizyczne wpływają na określone zachowania związane z prowadzeniem pojazdu. – dodaje. Testom takim muszą poddać się także między innymi instruktorzy i egzaminatorzy nauki jazdy, motorniczy oraz kolejarze. Na badania takie możemy zostać również skierowani przez policję ze względu na jazdę w stanie nietrzeźwości, przekroczenie 24 pkt. karnych lub spowodowanie wypadku z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi.
Kontrola specjalistów dla wspólnego dobra
Zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy profilaktyczna opieka medyczna to element pracy, o którym często zapominają. Jest on jednak bardzo istotny dla naszego bezpieczeństwa, a na dodatek obowiązkowy. Każdy pracodawca musi kierować, zarówno nowych jak i starych pracowników, na regularne, kompleksowe badania lekarskie. Tym ważniejsze jest dopełnianie tego obowiązku przez pracodawców zatrudniających osoby na stanowiskach o zwiększonym ryzyku.
– Podczas badania pacjenci wypełniają testy, które mają ocenić szereg ich predyspozycji psychofizycznych, takich jak: cechy osobowości, temperament, koncentrację czy podzielność uwagi – mówi psycholog mgr Ewa Gordziej – Niewczyk z pracowni psychotechnicznej w poznańskiej Med Polonii. – Badany zostaje również poddany serii ćwiczeń przy użyciu specjalistycznej aparatury, na podstawie których można ocenić: czas reakcji na bodziec, umiejętność spostrzegania ruchu i odległości, widzenie w mroku oraz wrażliwość na olśnienie.
Do tego rodzaju badań potrzebny jest profesjonalny sprzęt diagnostyczny, ciemnia, miernik czasu reakcji, wirometr, sterometr i tablice Poppelereutera – dodaje. Całość badań w pracowniach psychofizycznych trwa z reguły od jednej do dwóch i pół godziny. Po otrzymaniu wyniku istnieje możliwość konsultacji wątpliwych przypadków przed wydaniem negatywnej oceny.
Jeśli pracownik nie zostanie poddany obowiązkowym badaniom, pracodawcy może grozić kara grzywny i mandat. Jednak nie jest to największa motywacja, która powinna skłaniać właściciela firmy do wysłania pracownika do lekarza. Działania takie bowiem dają bezpośrednie korzyści zarówno pracodawcy, który zyskuje w pełni sprawnego pracownika, jak i pracownikowi, który bardziej świadomy swoich umiejętności, czuje się pewniej wykonując swoje zajęcie. Dodatkowo zyskuje również całe otoczenie społeczne, które bezpiecznie może korzystać z oferowanych usług.
Komentarze do: Większa kontrola - większe bezpieczeństwo