Tylko 10% lekarzy chorób płuc w Polsce obecnie pali papierosy – wynika z ankiety dotyczącej palenia papierosów przeprowadzonej wśród uczestników tegorocznego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc. Inicjatorem ankiety był Ogólnopolski Program Profilaktyczno-Edukacyjny "Głęboki Oddech". Warszawa, 7 grudnia 2006 r. – Podczas tegorocznego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc w Opolu z inicjatywy Ogólnopolskiego Programu Profilaktyczno-Edukacyjnego „Głęboki Oddech” przeprowadzono ankietę dotyczącą nałogu palenia papierosów wśród 406 specjalistów chorób płuc.
Wyniki badań są bardzo optymistyczne. Tylko 10% lekarzy chorób płuc, w tym 12,7% mężczyzn i 8,8% kobiet, obecnie pali papierosy. Jest to bardzo pozytywne zjawisko, ponieważ niepalący lekarze nie tylko radami, ale i osobistym przykładem skłaniają palących pacjentów do zaprzestania palenia.
„Chyba w żadnym innym zawodzie świadomość, że palenie szkodzi nie jest tak duża jak wśród lekarzy” – mówi prof. Jan Zieliński – Koordynator programu „Głęboki Oddech”.
Zobacz również:
- Geny wpływają na zdolność do rzucenia palenia?
- Pokoje hotelowe dla niepalących nie gwarantują przestrzeni wolnej od dymu
- Leczenie uzależnienia od tytoniu
- Nikotynowa terapia zastępcza
- Jedna, pewna rada na długie i zdrowe życie
- Metoda rzucania palenia Allena Carra
- Korzyści zdrowotne po rzuceniu palenia
- Nikotynizm
„W każdym kraju, w którym liczba palaczy papierosów stale się zmniejsza, pierwszą grupą, która przestawała palić byli lekarze, a wśród nich pierwszymi byli specjaliści chorób płuc” – dodaje profesor.
XXIX Zjazd Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc odbył się w dniach 14-17 września w Opolu. Wzięli w nim udział wybitni naukowcy z dziedziny pneumonologii. Głównym partnerem edukacyjnym zjazdu była firma Adamed, partner Ogólnopolskiego Programu Profilaktyczno-Edukacyjnego „Głęboki Oddech”, którego inicjatorem jest Polskie Towarzystwo Chorób Płuc.
Komentarze do: Większość lekarzy nie pali