Jeden na trzech starszych obywateli Stanów Zjednoczonych, objętych ubezpieczeniem społecznym, planuje poddanie się operacji chirurgicznej w ostatnim roku swojego życia, pokazuje nowe badanie.
Niektóre z tych operacji są oczywiście potrzebne i bardzo pomagają pacjentom, ale bardzo prawdopodobnie duża część nie jest, mówi główny autor badania, Ashish Jha z Harvard School of Public Health. Lekarze naprawdę nie pytają pacjentów, czy chcą oni operacji, czego chcą tak w rzeczywistości, i w ostatecznym rozrachunku kończy się operacją, bije się w piersi Ashish Jha.
Liczba pacjentów, którzy są poddawani operacji chirurgicznej pod koniec swojego życia jest większa w regionach, gdzie całkowite wydatki z ubezpieczenia społecznego są wysokie. Na przykład, proporcja operacji wykonywanych pod koniec życia była trzy razy większa w Munster, w Indianie, niż w Honolulu.
Zobacz również:
- Układ odpornościowy w wieku starczym
- Jak unikać upadków w starszym wieku?
- Jak zmienia się układ nerwowy podczas starzenia się organizmu?
- Jakie są skutki starzenia się skóry?
- Zmiany spowodowane upływem czasu...
- Narządy czuciowe w procesie starzenia organizmu
- Dlaczego się starzejemy?
- Na jakie operacje plastyczne seniorzy decydują się najczęściej?
Badanie to przyjrzało się danym ponad 1 800 000 ludzi, korzystających z rządowego planu ubezpieczeń. Ludzie ci mieli 65 lat albo więcej i zmarli w 2008 roku. Badanie również odkryło, że około jeden na pięciu starszych pacjentów przeszło chirurgiczną procedurę w ostatnim miesiącu swojego życia.
Lekarze powinni rozważać korzyści płynące z operacji dokonanej na starszym pacjencie z większą dozą ostrożności, zanim jeszcze przeprowadzą procedurę, która może wcale nie poprawić jakości ich życia, podsumowuje Ashish Jha z Harvard School of Public Health.
Dodatkowo, badanie jeszcze stwierdziło, poza różnicami regionalnymi, że decyzja o przeprowadzeniu operacji na starszym pacjencie w czasie ostatniego roku jego życia, jest w znacznym stopniu podejmowana ze względu na wiek pacjenta, niż pradziwa istniejąca potrzeba.
Prawdopodobieństwo przejścia chirurgicznej operacji znacząco zmniejsza się, w miarę tego, jak pacjent się starzeje, stwierdził jeszcze zespół badaczy z Uniwersytetu Harvard. Około 38% pacjentów przeszło operację w wieku 65 lat, 35% przed 80 rokiem życia, a jedynie 24% miało operację, kiedy znajdowali się na przełomie 80 i 90 roku życia.
Ashish Jha stwierdza jeszcze, że lekarze powinni rozmawiać z pacjentami, którzy mogą umrzeć, a także informować ich, że operacja niekoniecznie poprawi jakość ich życia.
Komentarze do: Wiele operacji chirurgicznych przeprowadzanych na osobach starszych może być niechcianych