W zeszłym tygodniu, wietnamskie władze stwierdziły, iż wykryto na południu kraju ogniska ptasiej grypy. Ponad 2 500 kurczaków zostało więc zabitych w delcie Mekongu.
W ostatnim tygodniu, to Chiny ogłosiły, iż pewien mężczyzna, kierowca autobusu, zmarł w następstwie grypy ptasiej. Był to pierwszy przypadek, jaki zidentyfikowano w tym kraju, od blisko osiemnastu miesięcy.
Władze zdrowotne kraju zaapelowały do populacji, aby nie wpadać w panikę, ale wydaje się jednak, że choroba zaczyna pomalutku znów podnosić głowę.
W rzeczywistości, ogniska grypy ptasiej zostały zidentyfikowane na południu Wietnamu, przede wszystkim w delcie Mekongu. Testy zostały przeprowadzone przez władze weterynaryjne z miasta Ho Chi Minh, na południu, jak potwierdził Thai Quoc Hieu, dyrektor departamentu zdrowia zwierząt prowincji Tien Giang, gdzie choroba dotknęła zwierząt hodowlanych.
Zobacz również:
- Ptasia grypa
- Ludzka i ptasia grypa - nie dajmy się zwariować!
- Ptasia grypa (bird flu) - groźba pandemii
- Wirus MERS
- Sucha skóra głowy
- Zakażenia okresu noworodkowego
- Chcesz wiedzieć, czy Twoja maseczka działa? Koniecznie zobacz ten film! [wideo]
- Liczne przypadki małogłowia w Brazylii powiązane z wirusem Zika
Dyrektor Thai Quoc Hieu dodał jeszcze, jak cytuje francuska agencja prasowa Agence France Presse, władze zdrowotne przebadały stan zdrowia wszystkich mieszkańców żyjących w promieniu trzech kilometrów od ogniska choroby.
Jak stwierdza przełożony departamentu zdrowia zwierząt, pojawieniu się wirusa ptasiej grypy H5N1 mają sprzyjać niższe temperatury w tym sezonie.
Od 2003 roku, Wietnam jest jednym z krajów Azji południowo wschodniej najbardziej dotkniętym wirusem H5N1. A jednak, w 2006 roku udało się kontrolować epidemię. Co nie zmienia faktu, że jednocześnie zarejestrowano w sumie 59 zgonów przypisanych temu wirusowi.
Ostatni zgon stwierdzono w kwietniu 2010 roku, jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia. Jeżeli więc nawet do tej pory do zarażeń wirusem H5N1 dochodziło w wyniku kontaktu człowieka ze zwierzęciem, to naukowcy jednak nie wątpią, iż jakaś mutacja pozwoli wkrótce na zarażenia człowieka od człowieka.
A to może wyzwolić potencjalnie zabójczą pandemię ptasiej grypy.