Według amerykańskiego badania, ptasia grypa znana z tego, że jest chorobą rzadką, może być w rzeczywistości chorobą o wiele bardziej powszechną, ale jednoczośnie o wiele mniej zabójczą niż nam się to wydaje.
Badanie to zostało właśnie opublikowane w przeglądzie naukowym Science. Być może, będzie ono w stanie załagodzić lęk przed ewentualną pandemią ptasiej grypy, która nie będzie jednak w stanie zabić milionów ludzi na całym świecie.
W rzeczywistości, badacze ze szkoły medycznej Mount-Sinai w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych, przeanalizowali 20 badań międzynarodowych, które polegały na testach krwi przeprowadzonych na ponad 13 000 uczestnikach na całym świecie.
W ten sposób, badaczom amerykańskim udało się stwierdzić, że od 1% do 2% uczestników tych dwudziestu badań miało we krwi oznaki, iż przeszli ptasią grypę. Takie rezultaty pokazują, że na świecie może żyć tak naprawdę wiele milionów osób, które miałyby być w przeszłości zarażone ptasią grypą, nawet o tym nie wiedząc, że faktycznie chorowały na tę chorobę, do tej pory uważaną za groźną.
Zobacz również:
- Ptasia grypa
- Ludzka i ptasia grypa - nie dajmy się zwariować!
- Ptasia grypa (bird flu) - groźba pandemii
- Wirus MERS
- Sucha skóra głowy
- Zakażenia okresu noworodkowego
- Chcesz wiedzieć, czy Twoja maseczka działa? Koniecznie zobacz ten film! [wideo]
- Liczne przypadki małogłowia w Brazylii powiązane z wirusem Zika
Oficjalne statystyki, przedstawiane przez Światową Organizację Zdrowia stwierdzają, że na świecie doszło do zaledwie 573 infekcji ptasiej grypy, w piętnastu krajach, od 2003 roku. Ponad pięćdzesiąt procent chorych umarło z powodu tej choroby (a dokładniej, 58,6%), co jest bardzo wysokim poziomem śmiertelności dla grypy, wręcz dramatycznym.
Sugerujemy więc, że bardziej pogłębione badanie, przeprowadozne na szerszą skalę i respektujące standaryzowane podejście, może pozwolić na lepszą ocenę całkowitej liczby infekcji wirusa H5N1, który dotknął ludzi, piszą badacze ze szkoły medycznej Mount-Sinai.
Ich zdaniem, Światowa Organizacja Zdrowia w rzeczywistości źle kontrolowała chorobę interesując się jedynie infekcjami, które zakończyły się hospitalizacjami oraz dawały bardzo ciężkie objawy. Dlatego też, ocena prawdziwej liczby infekcji może okazać się naprawdę kluczowa.
Komentarze do: Wirus H5N1 jest bardziej powszechny i mniej niebezpieczny niż uważamy?