Mózg może stanowić dogodną kryjówkę dla HIV, wirusa wywołującego AIDS. Odkrycia tego dokonali szwedzcy naukowcy, którzy przeanalizowali próbki pobrane od około 70 pacjentów zarażonych HIV stosujących leki zwalczające HIV. Przeprowadzone testy wykazały, że około 10 procent pacjentów, więcej niż wcześniej przewidywano, miało ślady wirusa HIV w płynie mózgowo-rdzeniowym, a nie we krwi.
Dr Arvid Eden z Instytutu Biomedycyny na Akademii Sahlgrenska przy Uniwersytecie w Göteborgu wyjaśnia, że leki przeciw HIV mogą powstrzymać rozmnażanie się wirusa, ale infekuje on także mózg, przez co może spowodować uszkodzenie w przypadku, gdy infekcja nie jest leczona.
Zobacz również:
- Tragiczne żniwo AIDS na czarnym lądzie
- AIDS oraz zakażenie wirusem HIV u małego dziecka
- Prawdy, mity i ciekawostki o zakażeniu wirusem HIV
- Charakterystyka HIV I AIDS. Niebezpieczeństwo nowych mutacji wirusa!
- Dlaczego obrzezanie obniża ryzyko zarażenia wirusem HIV?
- Zakażenia okresu noworodkowego
- Sezon grypowy - czy jest się czego bać?
- Czy możliwe jest, że nie tylko ptaki są nosicielami ptasiej grypy?
- Przeciwwirusowe leczenie mózgu jest utrudnione przez wiele czynników, częściowo ponieważ mózg otoczony jest przez warstwę ochronną, która ma wpływ na wchłanianie leku – powiedział dr Eden na konferencji prasowej uniwersytetu. - Oznacza to, że mózg może działać jako zbiornik, w którym leczenie wirusa może być mniej skuteczne.
Naukowiec stwierdził, że nie jest do końca jasne, czy małe ilości wirusa w płynie mózgowo-rdzeniowym stanowią zagrożenie przyszłych powikłań. Jednak wyniki badań wskazują, że „nadal musimy brać pod uwagę zmiany w mózgu podczas opracowywania nowych leków i strategii leczenia zakażeń wirusem HIV" – dodał dr Eden.
Komentarze do: Wirus HIV może ukryć się w mózgu