Niektóre witaminy z grupy B mogą działać profilaktycznie przeciwko rakowi płuc. Tak wskazują rezultaty zakrojonych na szeroką skalę badań, przeprowadzonych w 10 krajach europejskich, na 2 669 uczestnikach, które trwały od 6 do 14 lat. Dla każdego uczestnika badania dysponowano jego próbką krwi pobraną na samym początku przedsięwzięcia. Naukowcy przeanalizowali te próbki pod kątem poziomu witamin z grupy B.
Przeanalizowali także inne substancje, które zależą od aktywności metabolicznej tych witamin, szczególnie metioninę, aminokwas, który powstaje w organizmie pod wpływem działania witaminy B12 (kobalaminy). Według rezultatów, wysoki poziom metioniny we krwi był odpowiedzialny za zmniejszenie o 52% ryzyka zachorowania na raka płuc, niezależnie od tego, czy osoba pali papierosy, czy rzuciła palenie, czy też nigdy nie zapaliła ani jednego papierosa.
U uczestników badań, których poziom witaminy B6 (pirydoksyny) był najwyższy, ryzyko zachorowania na raka płuc było mniejsze o 44% w stosunku do tych, u których poziom witaminy B6 był najniższy. Redukcja ryzyka wystąpienia raka płuc była taka sama dla palaczy, jak i dla niepalących.
Naukowcy donoszą także, że wysoki poziom we krwi witaminy B9 (kwasu foliowego) był związany z podobną redukcją ryzyka zachorowania na raka płuc, ale głównie u palących papierosy i u tych, którzy rzucili palenie, ale już niekoniecznie u tych osób, które nigdy nie paliły.
Zobacz również:
Autorzy badań każą jednakże zauważyć, że te rezultaty nie umiałyby w żaden sposób usprawiedliwiać nikotynizmu, ponieważ biorąc pod uwagę wszystkich uczestników badań, występowanie raka płuc dotyczyło 0,6% mężczyzn, którzy nigdy nie palili oraz 0,07% niepalących nigdy kobiet, w porównaniu do 4,5% dotyczącego byłych palaczy mężczyzn oraz 2,4% byłych palaczy płci żeńskiej, a także 15,6% dotyczących aktywnych palaczy płci męskiej oraz 10% aktywnie palących kobiet.
Naukowcy wierzą, że witaminy z grupy B pomagają chronić przeciwko rakowi dzięki ich działaniu w różnych całościowych procesach, zachodzących na planie komórkowym : pomagają najwyraźniej chronić integralność DNA w komórkach przeciwko występowaniu mutacji, które są przyczynkiem do pojawienia się raka.
Farmakolog Jean-Yves Dionne ocenia, że te rezultaty badań potwierdzają to, o czym już od dawna było wiadomo na temat witaminy B6 : pożywienie bogate w witaminę B6 jest prawdziwą realną ochroną przed rakiem. Ryzyko zachorowania na raka płuc zredukowane o 44% wystarczy zupełnie, aby czuć się co do tego przekonanym, potwierdza farmakolog Jean-Yves Dionne.
Jean-Yves Dionne przypomina też, że ta sama witamina wydaje się też chronić przed rakiem jelita grubego. Dobre odżywianie, bogate w witaminy B6, B9 i B12 powinno wystarczyć, aby osiągnąć taki poziom krwi, wymagany do zapewnienia ochrony, jaką zaobserwowano w czasie tych badań, podsumowuje Jean-Yves Dionne.
Komentarze do: Witamina B chroni przed rakiem płuc?