Coraz mniej czasu spędzamy na zewnątrz, mamy coraz mniej kontaktu ze słońcem, a więc poziomy witaminy D w naszych organizmach są coraz niższe. Tymczasem, wiele badań pokazało, iż poziomy próchnicy rosną. Czy jest jakieś powiązanie?
Nowa analiza pokazuje, że faktycznie może tak być. Prace te zostały opublikowane w przeglądzie Nutrition Reviews.
Naukowcy skupili się na 24 próbach klinicznych przeprowadzonych na 3 000 dzieci, w latach 1920 – 1980. Badania te przyglądały się poziomom witaminy D u dzieci, podnoszonym dzięki diecie bądź suplementacji UV.
Dr Philippe Hujoel z University of Washington, który kierował tą analizą, mówi: moim celem było uporządkowanie danych z prób klinicznych, abyśmy zyskali świeże spojrzenie na kwestię witaminy D i próchnicy.
Zobacz również:
Badanie to być może nie uszczęśliwi dentystów, którzy promują pasty z fluorem, ale na pewno nie dziwi naukowców, którzy są zaznajomieni z poszukiwaniami nad witaminą D z przeszłości.
Dr Michael Hollick, profesor medycyny w Boston University Medical Center, mówi: odkrycia kolegów z University of Washington potwierdzają na nowo znaczenie witaminy D dla zdrowia jamy ustnej. Dzieci, które mają niedobory witaminy D, mają również zęby w fatalnym stanie i są narażone na rozwinięcie się próchnicy.
Naukowiec apeluje więc do rodziców: weźcie pod uwagę to, że witamina D jest niezbędna dla zdrowia waszego potomstwa. Sprawia ona, że zarówno kości, jak i zęby, są lepiej zmineralizowane.