Szukaj

Właściwości aloesu

Podziel się
Komentarze0

Aloes to jedna z najbardziej popularnych roślin mieszkaniowych. Wiecznie zielony, rozłożysty sukulent stanowi nie tylko piękną dekorację, ale może być również wykorzystywany jako lek przeciw wielu schorzeniom.

Właściwości aloesu

Leczenie skóry

Najwięcej właściwości leczniczych zawiera sok z aloesu. Aby był zdatny do użycia, musi być wyciśnięty z liści co najmniej trzyletniej rośliny. Trzeba przy tym pamiętać, by po oderwaniu liści włożyć je do lodówki na 10-15 dni. Przed wykorzystaniem go do celów leczniczych należy nie podlewać go przez dwa tygodnie w lecie lub przez miesiąc w zimie. Wyciąg wodny na bazie soku zawiera wiele tzw. stymulatorów biogennych, które wpływają pozytywnie na mechanizmy odpornościowe w organizmie. Co więcej wykazują one właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Stymulatory biogenne wpływają pozytywnie na stan skóry oraz ją regenerują. Z tego powodu aloes może być wykorzystywany do leczenia wszelkich uszkodzeń naskórka, pęknięć skóry, oparzeń termicznych, źle gojących się ran a nawet do leczenia blizn. Można go także z powodzeniem stosować do łagodzenia wysypki alergicznej i ropnej oraz świądu wywołanego ugryzieniem owada. Przy leczeniu tych chorób aloes jest stosowany zewnętrznie. Na zmienione obszary można nakładać miazgę bądź sok wyciśnięty ze świeżych liści rośliny. Jeżeli stosuje się się go w celu przyśpieszenia gojenie ran i ropni należy przyrządzić nalewkę spirytusową na świeżym liściu, nasączyć nią wacik i nałożyć na uszkodzoną skórę.

Zastosowanie w kosmetyce

Sok z aloes znalazł  swoje zastosowanie również w kosmetyce. Wnikając w głąb skóry, ujędrnia ją oraz regeneruje. Wskazany jest w szczególności dla cery z problemami dermatologicznymi oraz cery suchej. Zabiegi z wykorzystaniem aloesu poprawiają sprawność biologiczną chorych tkanek oraz przyśpieszają metabolizm, pomagają także zachować równowagę w organizmie (homeostazę). Dzięki swoim właściwością antybakteryjnym wykorzystuje się go do leczenia trądziku. Aby wysuszyć wypryski należy przykładać do skóry przecięty wzdłuż liść. Aloes może być wykorzystywany również w formie toniku, który hamuje nadmierne wytwarzanie się sebum. Aby go przygotować, należy dodać do 100 ml wody, 100 g pociętych na kawałki i pozbawionych liści. Całość należy zmiksować, dodać 150 ml gliceryny i sok z jednej cytryny. Tak powstały płyn miksuje się jeszcze raz, odstawia do lodówki na 24 godziny, po czym odcedza. Zaleca się wykorzystywanie go do cery nadmiernie przetłuszczającej się. Innym domowym kosmetykiem, który z powodzeniem można stosować w celu odżywienia zmęczonej skóry, jest aloesowa maseczka. W sposób zauważalny rozjaśnia, wygładza i odświeża skórę nadając jej zdrowy wygląd. Łyżkę soku z aloesu należy wmieszać z 2 łyżkami miodu i tak otrzymany produkt nałożyć na twarz. Po 15 minutach zmywa się go ciepłą wodą. Liście aloesu wykorzystuje się jednak nie tylko do regeneracji skóry – wykazują one silne właściwości nawilżające dlatego można stosować je również do pielęgnacji włosów. Aby otrzymać odżywczą maskę należy zmiksować liści z jedną szklanką przegotowanej wody oraz dodać łyżkę miodu. Powinna ona pozostawać na włosach i skórze głowy przez 30 minut.

Schorzenia oczu

Aloes wykorzystuje się nie tylko do pielęgnacji i poprawy stanu skóry - znalazł on swoje zastosowanie również przy leczeniu różnych schorzeń oczu. Jego zdrowotne właściwości wykorzystuje się przy wszelkich stanach zapalnych i zwyrodnieniach rogówki i siatkówki, zaniku nerwu wzrokowego oraz zmętnieniu rogówki. Przy tych chorobach stosuje się napar z suchych liści rośliny. Aby go przygotować należy zalać szczyptę proszku 100 ml wrzącej wody, odstawić do przestudzenia oraz przecedzić. Otrzymany napar stosuje się zewnętrznie do przemywania oczu, a także wewnętrznie – powinno się pić każdego dnia 2 – 3 jego porcje.

Schorzenia układu pokarmowego

Aloes jest wykorzystywany również do leczenia nieżytów żołądka i jelit, a także w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Wykazuje on właściwości przeczyszczające i żółciopędne, co więcej działa również przeciwbakteryjnie. Łagodzi on wszelkie stany zapalne przewodu pokarmowego oraz przyśpiesza ruchy robaczkowe jelit, dzięki czemu pomaga także przy zaparciach.  Leczy się nim przewlekły nieżyt jelita grubego, zanikowy nieżyt błony śluzowej żołądka oraz owrzodzenie odbytnicy i okrężnicy. Gorzki smak aloesu pobudza działanie soku żołądkowego, dlatego przy kłopotach trawiennych zaleca się spożywanie jednej łyżeczki jego soku, 2 – 3 razy dziennie, 30 minut przed jedzeniem. Z kolei napar z suchych liści  jest dobrym środkiem żołądkowym, wątrobowym i trawiennym. Łyżeczkę proszku zalewa się szklanką wrzątku i zażywa każdego dnia aż do ustąpienia dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Aloes poprawia wchłanianie składników odżywczych, neutralizuje działanie substancji toksycznych a także wchłanianie szkodliwych metali ciężki. Wpływa on na obniżenie ilości szkodliwego cholesterolu oraz pomaga utrzymać właściwy poziom cukru we krwi. Co więcej, miąższ aloesowy zawiera dziewięć na dziesięć aminokwasów egzogennych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.Choroby układu nerwowego

Stosowany wewnętrznie, aloes zwalcza również dokuczliwe bóle głowy oraz wszelkie nerwobóle. Dzięki swoim regenerującym i wzmacniającym właściwościom jest wykorzystywany także w stanach wyczerpania nerwowego. Poleca się stosowanie go po przebyciu ciężkich i długotrwałych chorób, a także po zabiegach chirurgicznych. Powinny po niego sięgać osoby w podeszłym wieku, które cierpią z powodu ubytku sił lub osoby o zwiększonej podatności na choroby infekcyjne. Aloes stosuje się także przy zapaleniu kory mózgowej.

Przeciwwskazania do stosowania aloesu

Mimo że aloes charakteryzuje się wieloma zdrowotnymi właściwościami, posiada pewne przeciwwskazania oraz może wywołać różne niekorzystne skutki uboczne. Nie należy stosować go podczas menstruacji ani różnego rodzaju krwotoków, gdyż może on zwiększyć krwawienie. Nie powinny go stosować osoby cierpiące na żylaki odbytu, ciężką niedomogę serca i naczyń krwionośnych oraz nadciśnienie. Aloes nie powinien być także stosowany przez dzieci ani kobiety w zaawansowanej ciąży. Jego większe dawki mogą spowodować poronienie bądź przedwczesny poród. Kolejnym przeciwwskazaniem jest ostre zapalenie wyrostka robaczkowego i kłębuszków nerwowych, zapalenie pęcherza moczowego oraz zapalenie okrężnicy. Jego większe dawki wywołują osłabienie, zmniejszenie temperatury ciała, spowolnienie pulsu, a przy dawce 8 g śmierć.

Lecznicze właściwości aloesu znane są od tysiącleci. Zaliczany do najcenniejszych roślin leczniczych, bardzo skutecznie wpływa na lepsze funkcjonowania całego organizmu. Sok z jego liści poprawia stan skóry i włosów, leczy różne choroby układu pokarmowego oraz schorzenia oczu. Jest on doskonałym środkiem wykorzystywanym w stanach przewlekłego zmęczenia oraz przy uporczywych bólach głowy.

Autor: Beata Bryk