Właściwości witaminy B – niedobór, nadmiar i źródła występowania
Witaminy B to grupa witamin, które rozpuszczają się w wodzie i są niezbędne do prawidłowego metabolizmu. Musimy zatem dbać o to, by dostarczyć odpowiednią ilość tej witaminy naszemu organizmowi, który sam nie produkuje witamin.
Witamina B występuje prawie we wszystkich produktach, które spożywamy, dlatego jej uzupełnianie nie jest trudne. Jedyną wadą jest to, że jest to grupa witamin rozpuszczalnych w wodzie. Z tego powodu organizm nie jest w stanie ich magazynować. Do witamin należących do grupy B zaliczamy witaminy takie jak:
Witamina B1 (tiamina)
Witamina B1 (tiamina) jest witaminą niezbędną do funkcjonowania naszego układu nerwowego. Powoduje uwalnianie energii z glukozy oraz chroni organizm przed toksycznym działaniem ołowiu, obecnym w powietrzu. Dodatkowo, tiamina odstrasza owady. Jakkolwiek dziwnie to brzmi, spożycie witaminy B1 chroni przed ukąszeniami komarów. Używki takie jak herbata czy kawa powodują, że witamina ta zostaje wypłukana z naszego organizmu, dlatego ci, którzy spożywają kawę lub herbatę w dużych ilościach, powinni dbać o uzupełnianie tiaminy. Objawami niedoboru są zmęczenie, senność i brak apetytu. Tiamina występuje w:
- wątróbce,
- płatkach,
- drożdżach,
- produktach pełnoziarnistych,
- fasoli, grochu.
Witamina B2 ( ryboflawina)
Zobacz również:
Witamina B2, czyli ryboflawina, także wspomaga nasz układ nerwowy, działa też korzystnie na wzrok oraz usprawnia prawidłowe funkcjonowanie błon śluzowych. Wpływa też na stan naszej skóry. Ryboflawina występuje w:
- wołowinie,
- rybach,
- nabiale,
- migdałach, słoneczniku.
Witamina B6
Pirydoksyna, czyli witamina B6, pomaga w bolesnych miesiączkach u kobiet, niweluje wzdęcia, pomaga w ustabilizowaniu nastroju, a co najważniejsze zapobiega niedokrwistości. Witaminę B6 znajdziemy w:
- ziemniakach,
- bananach,
- wątróbce,
- produktach z ciemnej mąki.
Witamina B9 (kwas foliowy)
Witamina B9 to słynny i powszechnie znany kwas foliowy, który zalecany jest przede wszystkim kobietom w ciąży. Jego uzupełnianie podczas ciąży jest niezbędne, ponieważ kwas foliowy chroni płód przed powstawaniem wad genetycznych i zapewnia jego prawidłowy rozwój. Źródłem kwasu foliowego są:
- szpinak,
- brokuły,
- kapusta,
- kalafior.
Witamina B12 (kobalamina)
Witamina B12 (kobalamina) zapobiega anemii, ponieważ bierze udział w tworzeniu czerwonych krwinek. Witamina B12 musi być szczególnie uzupełniana przez wegetarianów i wegan, ponieważ znajduje się w produktach zwierzęcych i odzwierzęcych takich jak:
- jajka,
- mleko,
- sery,
- ryby,
- mięso.
Objawy niedoboru witamin z grupy B
Objawy niedoboru mogą być bardzo różne, z tych, które występują najpowszechniej wymienia się:
- pęknięcia w kącikach ust,
- wypadanie włosów,
- łuszczenie się skóry,
- trądzik,
- skurcze,
- drętwienia kończyn.
Objawy przedawkowania
Największe ryzyko przedawkowania występuje w przypadku nadmiernego spożywania witaminy B6 oraz B12. Do objawów należą:
- niedokrwistość,
- drgawki,
- krwotok z jamy nosowej,
- uczulenia.
Witaminy rzadko są toksyczne, jednak we wszystkim trzeba zachować umiar. Jeśli nasze nerki nie pracują prawidłowo, ryzyko wystąpienia objawów przedawkowania zwiększa się.
Aleksandra Socha
Komentarze do: Właściwości witaminy B – niedobór, nadmiar i źródła występowania