Pewien międzynarodowy zespół archeologów bada, pośród innych szczątków odkrytych w regionie Modeny, we Włoszech, resztki kobiety i mężczyzny, pogrzebanych razem w grobie, który datuje się na roko około 500.
Odnawiając pałac w Modenie, robotnicy z zaskoczeniem odkopali szkielety zakochanej pary: kochankowie trzymali się za ręce i najprawdopodobniej zostali pogrzebani razem, jakieś 1 500 lat temu, we wspólnym grobie, wewnątrz ścian pałacu.
Uważamy, iż na początku zostali oni pogrzebani z twarzami zwróconymi ku sobie, tak, aby mogli na siebie „patrzeć” nawet po śmierci, wyjaśnia archeolog Donato Labate, dyrektor wykopalisk.
Zobacz również:
- Pierwsza wizyta u ginekologa, czyli jak przygotować do tego nastolatkę
- Dlaczego regularne wizyty lekarskie są konieczne w starszym wieku?
- Jakość posiłków serwowanych w restauracjach wciąż kuleje
- Samobójstwa wśród nastolatków
- Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych
- Pułapki diagnostyczne – choroby ukryte za maską
- Nowoczesne metody badania płodu
- Czy lekarstwa staną się bezużyteczne?
Pozycja kręgosłupa mężczyzny sugeruje, że jego głowa musiała się stoczyć już po śmierci, z dala od ciała kobiety, być może z powodu częstych w tych regionach powodzi, których przyczyną jest rzeka Tiepido.
Poszukiwania archeologów ujawniły trzy intersujące warstwy z punktu widzenia naukowego. Para została znaleziona wewnątrz skromnego grobu, w warstwie średniej, pośród w sumie 11 grobów, na głębokości około 3 metrów.
W starożytności, nie było zaskoczeniem to, że małżonkowie albo członkowie jednej rodziny umierali w tym samym czasie. Za każdym razem jak jakaś epidemia, jak na przykład czarna ospa, pustoszyły Europę, członkowie rodziny umierali często jeden po drugim, stwierdza pani Kristina Killgrove, antropolog z Uniwersytetu Karoliny Północnej.