Podczas gdy badania nad wpływem alkoholu na wzrost płodu zostały dokładnie opisane, przedstawiając deficyty na jakie narażane są dzieci, dane dotyczące długoterminowych, poporodowych skutków nie zostały przebadane. W najnowszych badaniach naukowcy zaobserwowali wpływ prenatalnej ekspozycji na alkohol (PAE - prenatal alcohol exposure) na wzrost i rozwój ciała dziecka od narodzin do 9 roku życia.
Wyniki badania zostaną opublikowane w listopadzie 2012 w artykule Alcoholism: Clinical & Experimental Research w Early View.
- Badanie to jest pierwszym, które skupiło się na wpływie PAE na wzrost pojedynczych kohort w czasie potrzebnym do radykalnego rozwoju modelu statycznego składającego się z powtarzalnych pomiarów dla każdego wyniku - powiedział R. Colin Carter, instruktor pediatrii w Harvardzkiej Szkole Medycznej oraz korespondencyjny autor badania - Nasze badania dodają do opisanych już odkryć dotyczących rozwoju płodów pod wpływem alkoholu, historię ich dalszego rozwoju. Wykazują, że ekspozycja na alkohol w czasie wzrostu somatycznego ma duży wpływ na rozwój płodu w macicy. Co więcej, badanie to jest pierwszym, które zbadało wpływ PEA na poziom tkanki tłuszczowej w ciele.
Carter i jego koledzy zrekrutowali dwie grupy ciężarnych kobiet w klinice Cape Town w południowej Afryce: 85 ciężko pijących (tzn. dwa lub więcej drinków dziennie/cztery lub więcej drinków okazjonalnie) oraz 63 lekko pijące i niepijące (mniej niż jeden drink dziennie).
Zobacz również:
Kobiety zostały przepytane o spożywanie przez nie alkoholu w trakcie ciąży, palenie i narkotyki. Ich dzieci były mierzone, ważone, badano także wielkość obwodu ich głów w określonym wieku: 6,5 i 12 miesięcy, a także 5 oraz 9 lat.
- Odkryliśmy, że dzieci urodzone przez matki, które spożywały duże ilości alkoholu w trakcie ciąży, miały zredukowaną wagę, wzrost oraz obwód głowy, w porównaniu z dziećmi matek, które nie piły w trakcie ciąży - powiedział Carter - Ten związek pomiędzy alkoholem a rozwojem fizycznym został zaobserwowany we wczesnym dzieciństwie i utrzymywał się aż do 9 roku życia. Zauważyliśmy także, że dzieci z całkowitym bądź częściowym Alkoholowym Zespołem Płodowym (FAS) były znacznie szczuplejsze niż te, u których nie postawiono takiej diagnozy.
- Utrzymujące się: obniżona waga, wzrost oraz obwód głowy sugerują, że efekty te mogą być permanentne i odbijać się na późniejszym rozwoju - powiedział Carter - Skutki picia przez matki alkoholu mogą się także objawiać w inny sposób, czego przykładem mogą być inne problemy zdrowotne lub obniżone IQ - dodał.
Carter i jego koledzy chcą kontynuować badania, sprawdzając trafność tego, co już odkryli.
- We wcześniejszych badaniach odkryliśmy, że anemia spowodowana niedoborem żelaza, także jest efektem PAE - dodał.
- Podsumowując - powiedział Carter - Picie alkoholu w czasie ciąży jest niewskazane, ze szczególnym naciskiem na częste picie dużych ilości alkoholu, Nasze odkrycia pokazały, że ciężkie picie w trakcie ciąży prowadzi do zaburzeń związanych z fizycznym rozwojem dzieci, dostrzegalnym nawet w 9 roku ich życia. Dzieci z FAS są także znacznie szczuplejsze i słabsze, niż dzieci u których FAS nie zdiagnozowano.