Szukaj

Wpływ światła dziennego na życie i zdrowie człowieka

Podziel się
Komentarze0

Problemy ze snem, zaburzenia hormonalne, które mogą prowadzić do depresji, niedobór witaminy D to tylko niektóre dolegliwości związane z małą ilością świeżego powietrza i światła dziennego. Dodatkowo w 30 proc. pomieszczeń panują niekorzystne warunki dla zdrowia, podczas gdy ludzie spędzają w nich aż 90 proc. swojego czasu. To właśnie dlatego światowi eksperci zajmujący się wykorzystaniem światła słonecznego w architekturze spotkali się już na trzeciej edycji VELUX Daylight Sympozjum.



Van Nelle Design Factory w Rotterdamie gościło w maju 2009 roku delegatów z 22 krajów reprezentujących między innymi środowiska architektoniczne, akademickie oraz światowej klasy specjalistów w dziedzinie badań nad światłem słonecznym. Głównymi obszarami dyskusji były korzyści energetyczne i zdrowotne płynące z odpowiedniego rozmieszczenia światła słonecznego w budynkach. Wiele uwagi poświęcono estetyce nowoczesnych rozwiązań architektonicznych, między innymi podstawowym nośnikom światła, jakimi są okna.

Sen Architektów

Budynki pozbawione okien, pełniące jedynie rolę schronienia, stały się reliktem przeszłości. Sny architektów o przezroczystych wieżowcach znalazły swoje odzwierciedlenie w otaczającej nas rzeczywistości. Architekt, James Carpenter podczas sympozjum przedstawił budowle, które dzięki wykorzystaniu światła stały się imponującymi dziełami sztuki, między innymi 7 World Trade Center, Dichroic Light Field w Nowym Jorku, czy MTA Tunnel w Nowym Jorku. Myśl Carpentera kontynuował Paul Kalkhoven. Uczestnicy mogli zapoznać się z budynkami projektowanymi specjalnie z myślą o tym, by dostarczać do wnętrza budynku, jak najwięcej promieni słonecznych: Raha Beach Abu Dhabi - projekt uwzględniający promieniowanie w różnych porach roku (odpowiednie elementy rzucają cień na elewację będąc źródłem naturalnej wentylacji), lotnisko Stansted w Wielkiej Brytanii, Chek Lap Kok lotnisko w Hong Kongu, Reichstag Berlin, lotnisko w Pekinie.

Prelegenci przekonywali, że poza walorami estetycznymi, budynki wykorzystujące światło, są o wiele bardziej energooszczędne niż te, które nie robią tego. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań na lotnisku Santiago w Chile pozwoliło na uzyskanie efektu w postaci nie tylko komfortu wizualnego, ale również redukcji zapotrzebowania na klimatyzację o 10-15 proc. Całkowitego zwrotu inwestycji można oczekiwać już po 10-12 latach.

Dobowy rytm aktywności człowieka

Od kiedy człowiek stał się niezależny od światła naturalnego, często nie docenia jego ogromnego wpływu na zdrowie. A to właśnie ono jest odpowiedzialne za regulację dobowego cyklu aktywności naszego organizmu. Oddziałuje na komfort, nastrój i produktywność. Bez niego nie tylko stracilibyśmy poczucie czasu, ale również znacznemu ograniczeniu podlegałaby nasza czujność. Dlatego w obliczu korzyści energetycznych i zdrowotnych zapotrzebowanie na światło słoneczne wciąż rośnie.


Zgodnie ze stwierdzeniem Profesora Mohammed Boubkeri z Uniwersytetu Illinois, organizm potrzebuje od 15 min do 3 godzin bezpośredniej ekspozycji słonecznej około 3-4 razy w tygodniu. Niedobór światła wiąże się z niezaspokojeniem zapotrzebowania na witaminę D. Zaprezentowane wyniki badań pokazują, że problem ten dotyczy między innymi naszych zachodnich sąsiadów. Niemki w porównaniu do obywatelek krajów południowych, mają o wiele mniej okazji do przebywania na słońcu. Trudno się dziwić zaprezentowanym wynikom, jeśli około 90 proc. życia spędzamy w pomieszczeniach. Co więcej, między październikiem a lutym, poza godzinami pracy pozostaje nam zaledwie jedna do trzech godzin słonecznych.

Dlatego tak ważne jest, by zawczasu zadbać o odpowiednie oświetlenie w domu. Zarówno ze względów estetycznych, ekonomicznych, jak i zdrowotnych. Jako mieszkańcy planety krążącej wokół Słońca, podświadomie sytuujemy źródło światła nad nami. A nic nie cieszy nas bardziej niż widok błękitnego nieba, charakterystyczny dla Ziemi. Takiego widoku nie da się zaobserwować z Marsa.

Budownictwo przyszłości

Uczestnicy sympozjum mogli przekonać się, jak ważne jest myślenie o przyszłości i ograniczenie nieodpowiedzialnego czerpania surowców nieodnawialnych. Dzięki szybko wzrastającej popularności zrównoważonego budownictwa już teraz powstały nowe standardy energetyczne dla budownictwa przyszłości. Eksperci zwracali uwagę na poszczególne komponenty budynków. Najwięcej czasu poświęcili oknom, ze względu na ich rolę w przekazywaniu światła do pomieszczeń. O umiejscowieniu okien i ich wpływie na zdrowie mówił Marilyne Andersen, docent oraz kierownik Laboratorium Nad Światłem Słonecznym w Massachusetts Institute of Technology w Cambridge (USA) w odniesieniu do pacjentów w szpitalu.


Firma VELUX, organizator Sympozjum, od lat konsekwentnie pracuje nad innowacyjnymi rozwiązaniami promując budynki podnoszące jakość życia oraz zrównoważony rozwój społeczeństwa. Spotkanie w Rotterdamie było wyrazem propagowanych przez firmę idei, jaką jest między innymi tworzeniem pomostu między światem zaawansowanych technologii a rozwiązaniami w branży budowlanej.

Cieszy mnie fakt, że podczas tegorocznego Sympozjum spotkali się wybitni eksperci z całego świata, którym bliska jest przyszłość zrównoważonego budownictwa. Tegoroczny temat wystąpień zbiega się z zakończeniem budowy pierwszego domu aktywnego w Europie w ramach projektu VELUX Model Home 2020. Naszą ambicją jest stworzenie do końca 2010 roku sześciu domów aktywnych o bliskim zeru bilansie energetycznym oraz architekturze zapewniającej mieszkańcom komfort oraz dobre samopoczucie, o kótrym tak często mówili prelegenci podczas spotkania w Rotterdamie. Pierwszy dom, Home for Life, powstał w Danii w Aarhus - mówi Monika Kupska-Kupis, architekt VELUX Polska

Więcej informacji o VELUX Daylight Symposium 2009, zdjęcia oraz wyniki badań na stronie: www.thedaylightsite.com.

***

Dodatkowych informacji udziela:
Monika Kupska-Kupis
Architekt VELUX Polska
Telefon: (+48 22) 337 70 23
E-mail: m.kupska-kupis@velux.com

Informacje o Grupie VELUX

Dzięki światłu dziennemu i świeżemu powietrzu, które dostarczają produkty, VELUX stwarza lepsze warunki mieszkalne. Oferta VELUX zawiera szeroki asortyment okien do poddaszy oraz świetlików wraz z rozwiązaniami przeznaczonymi do płaskiego dachu. VELUX oferuje również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, produkty izolacyjne oraz do zdalnego sterowania, a także panele solarne przeznaczone do montażu na dachu. Grupa VELUX posiada swoje fabryki w 10 krajach, a przedstawicielstwa handlowe w blisko 40 krajach. Jest jedną z najsilniejszych marek na światowym rynku materiałów budowlanych, a produkty są sprzedawane niemal na całym świecie. W Grupie VELUX zatrudnionych jest ponad 10 tys. osób, a jej właścicielem jest VKR Holding A/S, firma w całości należąca do rodziny jej założyciela oraz fundacji. Więcej informacji na stronie www.velux.com.

Informacje o VELUX w Polsce

Firma VELUX Polska, będąca częścią Grupy VELUX, jest obecna na polskim rynku od 1989 roku. Biuro handlowe VELUX Polska funkcjonuje od 1990 roku. Pierwszą fabrykę w Gnieźnie otwarto w 1998 roku, a kolejna powstała w 2003 roku w Namysłowie. Wszystkie fabryki w Polsce otrzymały certyfikat jakości ISO 9001 oraz ISO 14001 zgodności produkcji z zasadami ekologii jak również OHSAS 18001 z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Zatrudnienie VELUX w Polsce systematycznie rośnie, obecnie w fabrykach i spółce handlowej pracuje ponad 1 300 osób.

Komentarze do: Wpływ światła dziennego na życie i zdrowie człowieka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz