Szukaj

Wrzody żołądka - zapobieganie

Podziel się
Komentarze2

Blisko 84% Polaków zakażonych jest Helicobacter pyroli, bakterią odpowiedzialną za występowanie wrzodów żołądka i dwunastnicy. Większość społeczeństwa nie wie, że niezdrowa dieta, stres i korzystanie z używek, tj. palenie papierosów ma wpływ na rozwój i przebieg zakażenia - twierdzi gastroenterolog, prof. Krzysztof Celiński, ekspert programu „Zentiva- zmieniamy przyzwyczajenia”.



Helicobacter pylori żyje na błonie śluzowej żołądka oraz dwunastnicy. Występuje w organizmie każdego człowieka a to czy się uaktywni, w dużej mierze zależy od stylu życia.

Nie są znane sposoby rozprzestrzeniania się bakterii ani metody zapobiegania zarażeniu. W celu zmniejszenia ryzyka zarażenia zaleca się przestrzeganie podstawowych zasad higieny żywienia: spożywanie potraw czy picie wody wiadomego pochodzenia, dokładne mycie rąk przed przygotowaniem posiłku - mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Celiński, ekspert programu „Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia”.

Pamiętając o kilku podstawowych zasadach, możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia dolegliwości ze strony układu pokarmowego:


1. Spożywaj lekkostrawne posiłki. Jedz powoli i systematycznie ok. 4-5 razy dziennie. Wyklucz z menu te potrawy, które wcześniej powodowały lub nasilały dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
2. Zrezygnuj z używek, tj. palenie papierosów, spożywanie alkoholu, picie mocnej kawy czy herbaty.

3. Unikaj stresu. Przepracowanie i mała ilość snu sprzyjają powstawaniu choroby i jej nawrotom.
4. Konsultuj z lekarzem pierwsze dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Przyjmowanie leków „na własną rękę” może nasilić objawy.


Objawy ze strony układu pokarmowego tj. nadkwasota, zgaga, wzdęcia, nudności czy wymioty często są bagatelizowane przez pacjentów. Podczas kontrolnych wizyt u lekarza nie mówią o dolegliwościach, tymczasem mogą one być objawem rozwijającej się choroby. Skuteczne leczenie w dużej mierze zależy od aktywnej współpracy lekarza i chorego oraz szybkiego wykrycia schorzenia.

Podczas wizyty u lekarza:

1. Nie wstydź się mówić o problemie i oczekuj od lekarza informacji na temat dolegliwości.
2. Nie bagatelizuj objawów, które negatywnie wpływają na jakość Twojego życia.
3. Zadawaj pytania, które pomogą w zrozumieniu przyczyn problemów z żołądkiem.
4. Poproś o przedstawienie planu działania, czy to w obserwacji dolegliwości, czy to w podjętym leczeniu.



Program na rzecz zmiany złych nawyków polskiego społeczeństwa „Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia” jest ogólnopolskim projektem edukacyjnym. Program realizuje misję firmy, której elementem jest podnoszenie jakości ludzkiego życia. Program buduje całościowe spojrzenie na pacjenta, zachęca do zmiany stereotypów i złych nawyków zdrowotnych, uczy pacjentów mówić kompleksowo o swoich problemach zdrowotnych.


Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Celiński - ekspert w zakresie chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego, gastroenterolog. Pan Profesor pracuje w Katedrze i Klinice Gastroenterologii z Pracownią Endoskopową Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, jest członkiem Zarządu Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego.


Komentarze do: Wrzody żołądka - zapobieganie (2)

handy
handy 21-08-2011 19:21

Wrzody

1

Co do alkocholu to sie nie zgodze mam 43 lata lecze wrzody w moim przypadku tylko alkocholem choruje juz 4 lata choroba pojawia sie na wiosne i jesieniom pije alkochol co dziennie cwiartke przez tydzien okolo i mam prob... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Piotr25
Piotr25 28-03-2010 21:29

Chciałbym

1

Witam serdecznie. Ładnie Pan profesor opisał wizytę i między innymi takie zdanie: "Nie bagatelizuj objawów..." A co jeżeli to lekarze bagatelizują ? Od około miesiąca czasu mam problemy z lewą stroną brzucha j... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze