Szukaj

Wspólne naprawianie świata

Podziel się
Komentarze0

Jeżeli nie podejmiemy mocnych działań do końca tego wieku tytoń zabije miliard ludzi! - alarmuje Bloomberg Initiative to Reduce Tobacoco Use. Dlatego działamy - 18 krajów świata, ponad 100 uczestników, niemal 40 ekspertów, 20 warsztatów i reprezentacja Polski na VI międzynarodowym szkoleniu Global Tobacco Control Leadership Program.


Nowe perspektywy. Nowe scenariusze. Nowe priorytety. Niezmienna wola walki i energia. I brak wystarczających środków finansowych ze strony polskiego rządu…

Stowarzyszenie MANKO, Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych to organizacje bardzo mocno zaangażowane w działania antytytoniowe w Polsce. Jest to główny powód wyróżnienia i zaproszenia ich do udziału w dwutygodniowym szkoleniu, które ma pomóc w zwalczeniu epidemii palenia tytoniu, organizowanym przez Institute for Global Tobacco Control, Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health (Baltimore, USA). Oprócz Polaków w szkoleniu wzięli udział także przedstawiciele Turcji, Meksyku, Brazylii, Indii, Chin, Bangladeszu i wielu innych krajów.

Fundacja Michaela Bloomberga od lat wspiera inicjatywy antytytoniowe na całym świecie, w tym także w Polsce, finansując projekty, dostarczając ekspertyz, prowadząc badania międzynarodowe, szkoląc ekspertów w dziedzinie zdrowia publicznego. Michael Bloomberg to jeden z najbogatszych ludzi na świecie, największych filantropów, jednocześnie burmistrz Nowego Jorku, metropolii zamieszkałej przez ponad 10 mln ludzi. Polska reprezentacja, jako jedyna spośród 18-stu krajów, miała zaszczyt spotkać się osobiście z Michaelem Bloombergiem! Stowarzyszenie MANKO, od lat współpracujące z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, przekazało burmistrzowi w prezencie wyjątkową nalewkę rektora uczelni, dzięki której z pewnością ze smakiem wspominać będzie prozdrowotną krakowską reprezentację MANKO i UEK.


„To niezwykle przyjazny człowiek, otwarty i kierujący się w życiu wyższymi ideami. Gdyby nie jego wsparcie finansowe wiele naszych inicjatyw nie mogłoby zostać zrealizowanych, a prawa osób niepalących nadal nie byłyby respektowane. Czy to nie wstyd, żeby działania antytytoniowe w Polsce musiał wspierać amerykański biznesmen? Nie stać na to ani polskiego rządu, ani biznesu?” - komentuje Łukasz Salwarowski, prezes Stowarzyszenia MANKO, pomysłodawca kampanii Lokal Bez Papierosa.pl.


Uczestnictwo w szkoleniu dało niesamowite możliwości wymiany doświadczeń z ludźmi równie mocno zaangażowanymi w działania zmierzające do ochrony zdrowia, zebrania materiałów, uzyskania porad od specjalistów oraz promocji Polski. Warto zaznaczyć, że wprowadzenie w zeszłym roku (listopad 2010) zaostrzonego zakazu palenia w miejscach publicznych sprawiło, że Polska zbliżyła się do światowych standardów. Przed nami jest jednak jeszcze wiele do zrobienia, nadchodzące zmiany:
  • wdrożenie ostrzeżeń obrazkowych na paczkach papierosów
  • zakaz promocji wyrobów tytoniowych w punktach sprzedaży
  • wprowadzenie całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych, bez żadnych ustępstw (gdyż obecne prawo nie gwarantuje 100% ochrony klientów przed dymem tytoniowym)
Najbardziej palący temat to ostrzeżenia obrazkowe. Stowarzyszenie MANKO przy ścisłej współpracy m.in. z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym, Koalicją obywatelską „Tytoń Albo Zdrowie”, planuje przeprowadzić kampanię informacyjną. „Zebrane podczas szkolenia doświadczenia z krajów, które wprowadziły już ostrzeżenia obrazkowe, stanowią silny dowód na skuteczność tej formy regulacji prawnej.” - zaznacza Joanna Skowron, Zastępca Dyrektora Biura Głównego Inspektora, Koordynator Departamentu Promocji Zdrowia, Biostatystyki i Analiz.

„Pobyt w Baltimore to niezapomniane przeżycie dla nas wszystkich. Powróciliśmy z nowym spojrzeniem, nowymi inspiracjami, nowymi pomysłami i ogromną energią do działania!” - komentuje Dominika Kawalec ze Stowarzyszenia MANKO.

Komentarze do: Wspólne naprawianie świata

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz