Szukaj

Wybielanie zębów - jak przygotować się do zabiegu

Podziel się
Komentarze1

O modzie na wybielanie oraz o tym, jak przygotować się do zabiegu i jak dbać o zęby już po jego przeprowadzeniu, opowiada stomatolog Agnieszka Szygenda - właścicielka poznańskiej kliniki Orident Stomatologia. Spoglądając na zdjęcia gwiazd filmowych przeciętny człowiek odczuwa zazdrość, widząc ich biały, olśniewający uśmiech. I zazwyczaj mówi sobie „to nie dla mnie, na pewno mnie na taki uśmiech nie stać”. Czy słusznie?



Oczywiście, że nie. Możliwości współczesnej stomatologii estetycznej są naprawdę ogromne, dlatego przysłowiowy hollywoodzki uśmiech może mieć dziś każdy, oczywiście w zależności od rzeczywistych potrzeb i możliwości portfela. Bardzo często blask uśmiechu przywracają drobne zabiegi, takie jak wybielanie (1000 zł), czy piaskowanie (100 zł).

Szczególnie, że wybielanie zębów stało się ostatnio bardzo modne.

Rzeczywiście, coraz więcej moich pacjentów jest zainteresowanych tym zabiegiem. Myślę, że to w pewnym sensie wymóg naszych czasów - wszyscy chcemy wyglądać młodo i zdrowo, a z drugiej strony większa świadomość Polaków - wiemy, jak chcemy wyglądać, wiemy, co poprawi nam samopoczucie, doda pewności siebie. I wiemy, jak tego dokonać.

Czy nie jest tak, że to samopoczucie Polacy poprawiają sobie głównie sezonowo, np. przed sylwestrem, żeby olśniewać uśmiechem na balu?

Oczywiście zdarzają się pacjenci, którzy chcą wykonać taki zabieg „na już”. Ale nie jest to możliwe, gdy mają problemy ze zdrowiem zębów, czy dziąseł. Lub prawie niemożliwe...

Dlaczego?

Wybiela się tylko zdrowe lub wyleczone zęby. Dlatego przed ustaleniem terminu wybielania trzeba ocenić stan zdrowia jamy ustnej, przeprowadzić leczenie, jeśli takie jest konieczne (a w Polsce zwykle jest, przodujemy w niechlubnej statystyce narodów o najpowszechniej występującej próchnicy), zabezpieczyć nieszczelne wypełnienia i w końcu oczyścić zęby z kamienia i osadów. To wszystko przynajmniej 3 tygodnie przed terminem zabiegu.

Zatem nie można profesjonalnego wybielania przeprowadzić „na cito”?

Jeśli ktoś ma jakiekolwiek ubytki - to nie. W przypadku zdesperowanych pacjentów, którzy mają kilka zębów do leczenia i chęć wybielenia „na jutro”, można przeprowadzić „maraton stomatologiczny”. Taką usługę zamawiają w naszej klinice często osoby, które specjalnie w tym celu przylatują z Wielkiej Brytanii. Nasz rekord to maraton ośmiogodzinny, w czasie którego udało nam się wyleczyć zęby i poprawić estetykę uśmiechu pewnego pana. Przez te osiem godzin nad jego zębami pracowały dwa dwuosobowe zespoły, a on... większość tego czasu przespał. W każdym razie po obudzeniu był naprawdę zadowolony z efektu. Oczywiście maraton stomatologiczny to nie jest usługa, na którą można „wpaść przy okazji” - choćby z powodu konieczności wyłączenia gabinetu i lekarzy z normalnego funkcjonowania kliniki - wymaga wcześniejszego zaplanowania. I trzeba też pamiętać - niezależnie od stopnia desperacji, panującej mody itp. - to jest leczenie, a jako takie wymaga skupienia, zaangażowania i precyzji.

No tak, to wyklucza „nagłe kaprysy”. A czy każdy może wybielić sobie zęby?

Niestety nie. Jak już wspomniałam, zabieg przeprowadza się tylko na zdrowych zębach - osoby, które są w trakcie leczenia, muszą do jego zakończenia zrezygnować z zabiegu. Zatem niewyleczone zęby i choroby jamy ustnej to zasadnicze przeciwwskazania. Poza tym nie wybiela się zębów u osób poniżej 16. roku życia, u osób z alergią na utleniacze, glicerynę i żywice poliakrylowe, a także u kobiet w ciąży i matek karmiących.

W takim razie kto najczęściej korzysta z takiego zabiegu?

Do naszego gabinetu najczęściej trafiają kobiety - w każdym wieku, przede wszystkim panie aktywne zawodowo, dla których uśmiech jest wizytówką w kontaktach biznesowych. Pojawiają się również panowie, to zwykle biznesmeni i menedżerowie, którzy coraz częściej zaczynają doceniać wpływ młodego, zdrowego wyglądu na powodzenie w interesach. Natomiast wyraźnym trendem ostatnich miesięcy jest wybielanie zębów przed ślubem. Oczywiście najbardziej zainteresowane są przyszłe panny młode, które wkalkulowują koszt wybielania w ogólne przedślubne wydatki. Można powiedzieć, że współczesna panna młoda powinna mieć na sobie coś białego, coś starego, coś pożyczonego i... coś wybielonego. Ta moda na wybielanie zębów przed ślubem nie omija również panów. Niedawno trafił do nas przyszły pan młody, który chciał naprawić swój uśmiech, ponieważ obiecał to... narzeczonej. Muszę przyznać, że było to ekstremalne zadanie - mnóstwo pracy i stosunkowo mało czasu do tego ważnego dnia. Ale się udało - pacjent przyniósł nam zdjęcia ślubne do obejrzenia. Wyglądał świetnie! Muszę przyznać, że jestem dumna z efektu, jaki w jego przypadku udało się uzyskać.

Właściwie dlaczego nasze zęby zmieniają kolor? Czy są osoby, które piękny, biały, naturalny uśmiech zachowują przez całe życie?

Być może takie osoby są, natomiast ja się jeszcze z kimś takim nie spotkałam. Kolor zębów jest oczywiście uwarunkowany genetycznie, ale duży wpływ ma też na niego codzienna higiena. Kawa, herbata, papierosy, soki, czy barwniki spożywcze też nie pozostają obojętne dla naszego szkliwa i w zasadzie w większości wypadków odpowiadają za jego przebarwienia. Podobnie jak nieusuwany systematycznie kamień nazębny, niektóre leki oraz choroby (wrodzone i nabyte), czy skutki uboczne preparatów leczniczych (na przykład przedawkowanie jonów fluorkowych w fazie formowania się szkliwa). Na szczęście większość zewnętrznych przebarwień można usunąć za pomocą specjalistycznego czyszczenia, szczotkowania zębów, wybielania, czy bardziej skomplikowanych zabiegów. Współczesna stomatologia estetyczna umożliwia przywrócenie naturalnego wyglądu także zębom przebarwionym na skutek działania czynników wewnętrznych. Możemy im nadać dowolny kolor i kształt.


Często można usłyszeć, że wybielanie to zabieg szkodliwy dla szkliwa. Czy to prawda?

Dla zdrowego szkliwa jest to zabieg całkowicie bezpieczny. W przypadku szkliwa uszkodzonego lub chorego zabieg może być bolesny, a ostateczny efekt inny od oczekiwanego. Dlatego np. ja zawsze przed wybielaniem zapraszam na wizytę konsultacyjną, która pozwoli profesjonalnie ocenić stan jamy ustnej i dobrać odpowiednią metodę poprawy estetyki uśmiechu.

Pasty, paski, preparaty wybielające dostępne w aptekach, i w końcu specjalistyczne zabiegi w gabinetach stomatologicznych - mamy dziś wiele możliwości poprawiania koloru uśmiechu. Czy skuteczność wszystkich tych metod można porównać?

Nie sądzę. Dla pacjenta najważniejsze są dwie różnice - profesjonalne wybielanie w gabinecie jest bezpieczniejsze i ma trwalsze efekty niż nieprofesjonalne metody. Jest więc najbardziej skuteczną formą wybielania. Powszechnie dostępne preparaty wybielające zawierają środki ścierające szkliwo i mogą powodować jego nadwrażliwość, a ich nadużywanie może doprowadzić do niejednolitego, czy nadmiernego wybielenia, z wywołaniem przezroczystości szkliwa włącznie. Ale specjalistyczne pasty wybielające mogą być pomocne w utrzymaniu efektu osiągniętego dzięki wybielaniu przeprowadzonemu przez stomatologa. A trzeba zaznaczyć, że efekt ten utrzymuje się od dwóch do trzech lat.

To rzeczywiście długo. Czy po trzech latach od zabiegu można go ponownie przeprowadzić?

W zasadzie tak, ale nie zalecam takiego pośpiechu, zresztą nie zawsze jest to konieczne. Nasi pacjenci wracają do nas już po pół roku, ale nie na wybielanie, tylko na tzw. higienizację (czyli oczyszczanie zębów). Profilaktyka, odpowiednia higiena jamy ustnej i przyjazna szkliwu dieta gwarantują, że biały uśmiech będzie nam towarzyszył dłużej. Ja zalecam przeprowadzanie takiego zabiegu raz na pięć lat.

Co zrobić, żeby efekty wybielania utrzymywały się jak najdłużej?

Przez klika dni po zabiegu należy stosować tzw. białą dietę, a więc unikać ciemnych barwiących produktów spożywczych takich, jak kawa, herbata, wino, ciemne owoce, ciemne soki i owoce. Między innymi z powodu tych ostatnich warto zdecydować się na zabieg wiosną, kiedy jeszcze nie kuszą nas truskawki, maliny, czy jagody - podczas wybielania zakazane(!). Nie jest też już zimno i łatwiej znieść nadwrażliwość pozabiegową. Oczywiście, jak już wspomniałam, dla efektu należy stosować profesjonalną pastę do zębów oraz co pół roku usuwać kamień i osad nazębny.

Wspomniała Pani o nadwrażliwości pozabiegowej. Czy to oznacza, że są jakieś skutki uboczne zabiegu?

Wybielanie przeprowadzone w gabinecie jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym. Jeżeli były spełnione wszystkie warunki wstępne, nie powinny się pojawić żadne skutki uboczne. Część osób odczuwa pewną nadwrażliwość szkliwa po wybielaniu, ale ona występuje tylko w dniu zabiegu.

Wiele osób odczuwa paniczny lęk przed dentystą. Może zatem uprzedźmy ich pierwsze pytanie - czy to boli?

Nie, a w każdym razie nie powinno. Miedzy innymi dlatego przed zabiegiem konieczne jest badanie stomatologiczne, także w kierunku nadwrażliwości szkliwa. Jeśli taka występuje, zabieg przeprowadza się w znieczuleniu. Ale w mojej praktyce takie przypadki zdarzają się rzadko, zdecydowana większość pacjentów nie potrzebuje znieczulenia.

Czy pacjenci, którym wykonywała Pani taki zabieg - wracają?

Jak już wspomniałam, wracają za pół roku, na zabieg oczyszczania zębów. W naszej klinice stawiamy na profilaktykę i w tym kierunku edukujemy pacjentów. Przyznam, że bardzo to doceniają i świadomie zaczynają dbać o higienę jamy ustnej. Ta świadomość jest zdecydowanie wyższa u pacjentów po zabiegu wybielania. Po prostu wiedzą, czego unikać, jak postępować, by efekt białego uśmiechu utrzymywał się dłużej. A taka profilaktyka służy nie tylko kolorowi zębów, ale przede wszystkim ich zdrowiu.


Czy to oznacza, że po wybielaniu o zęby należy dbać w jakiś szczególny sposób?

Tak. W trakcie kuracji oraz kilka dni po jej zakończeniu obowiązuje biała dieta, a więc unikamy produktów, które powodują przebarwienia. Trzeba też mieć świadomość, że stare wypełnienia i nieestetyczne korony będzie trzeba wymienić, bo one się nie wybielają (to tak około dwa tygodnie po zabiegu, w tym czasie kolor zębów się ustabilizuje). No i oczywiście profilaktyka i prawidłowa higiena. Te obowiązują zawsze, niezależnie od tego, czy wybielaliśmy zęby, czy nie.


Metody wybielania zębów w Orident Stomatologia:

- wybielanie poprzez naświetlanie lampą Beyond: podczas jednej wizyty pacjent jest poddawany trzem sesjom wybielania zębów - najpierw zęby są pokrywane specjalnym żelem wybielającym, a następnie naświetlane lampą, która aktywuje substancję wybielającą.

- stopniowe wybielanie nakładkowe: przeprowadzone samodzielnie przez pacjenta w domu. Podczas pierwszej wizyty lekarz pobiera wyciski zębów, w celu wykonania indywidualnie dopasowanych nakładek na zęby. Podczas kolejnej wizyty pacjent otrzymuje nakładki wraz z żelem wybielającym i stosuje je przez dwa tygodnie w nocy. Zęby są wybielane stopniowo, a efekt zabiegu jest bardzo trwały.

- metoda mieszana będąca połączeniem dwóch pierwszych: po wybielaniu w gabinecie pacjent otrzymuje nakładki i żel wybielający do stosowania w domu przez kilka kolejnych dni. Badania dowiodły, że jest to metoda najbardziej skuteczna, a efekt jest najtrwalszy i najlepiej widoczny.


Orident radzi, czyli co powinieneś wiedzieć o wybielaniu zębów:

  • Wybielanie zębów jest zabiegiem bezpiecznym i bezbolesnym.

  • Przed zabiegiem wybielania lekarz powinien wykonać dokładne badanie jamy ustnej, bo zabieg przeprowadza się tylko u osób o zdrowych zębach i dziąsłach. W razie potrzeby przed zabiegiem należy przeprowadzić wszystkie niezbędne zabiegi lecznicze.

  • Nie przeprowadza się zabiegu u osób poniżej 16. roku życia, u kobiet w ciąży, matek karmiących oraz osób z alergią na utleniacze, glicerynę i żywice poliakrylowe.

  • Po zabiegu wybielania każdy pacjent powinien otrzymać od stomatologa zalecenia co do dalszego postępowania. W przypadku wybielania jest to szczególnie ważne, gdyż efekt zabiegu jest w dużej mierze zależny od pacjenta i jego zachowania, w tym diety oraz odpowiedniej profilaktyki.

  • Wypełnienia stomatologiczne nie poddają się wybielaniu, trzeba się więc liczyć z koniecznością ich wymiany po przeprowadzonym zabiegu (około 2 tygodnie po zabiegu).

  • Kolor zębów po wybielaniu stabilizuje się przez około 2 tygodnie, dlatego przez kilka dni od zabiegu należy przestrzegać tzw. białej diety - rezygnujemy wówczas z czerwonego wina, kawy, tytoniu, czy ciemnych owoców. Stawiamy na produkty o jasnym zabarwieniu - jasne owoce, nabiał, mięso drobiowe.

  • Wybielanie można przeprowadzać nie częściej niż raz na pięć lat.


Orident Specjaliści od uśmiechu

Orident Stomatologia to nowoczesna klinika oferująca kompleksową opiekę stomatologiczną dla całej rodziny. Mottem przyświecającym jej założycielce, Agnieszce Szygendzie, było stworzenie takiego kompleksu gabinetów, w którym sama chciałaby się leczyć: oferujących usługi na najwyższym światowym poziomie, wykonywane przez doświadczonych specjalistów z różnych dziedzin stomatologii, przy wykorzystaniu najwyższej klasy materiałów i najbardziej zaawansowanych technologii.

Misją Orident jest podnoszenie poziomu stomatologii na rynku poznańskim poprzez wyznaczanie nowych kierunków leczenia stomatologicznego, szkolenie kadr oraz wyznaczanie nowych standardów opieki stomatologicznej. Pacjenci mają do dyspozycji jeden z bardziej zaawansowanych pod względem technologicznym gabinet diagnostyczny (rentgen panoramiczny i tomograf komputerowy) oraz gabinet higienizacyjny. W klinice znajdują się ponadto trzy specjalistyczne gabinety stomatologiczne. Każdy gabinet, oprócz najwyższej klasy podstawowego sprzętu stomatologicznego, jest wyposażony w kamerę wewnątrzustną, rentgen punktowy, a zabiegi z zakresu endodoncji (leczenia kanałowego) wykonywane są przy użyciu mikroskopu stomatologicznego. Standardem w Orident jest leczenie w znieczuleniu, w wygodnej, leżącej, komfortowej dla pacjenta pozycji.

Klinika wykonuje także zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, protetyki i implantologii. Prowadzone są specjalne programy edukacyjne dla dzieci, dla kobiet w ciąży i dla matek karmiących oraz dla osób cierpiących na dentofobię. To m.in. z myślą o takich pacjentach została zaprojektowana cała klinika, a zwłaszcza jej hol główny, gdzie zamiast zwyczajowej recepcji znajduje się Orident cafe - miejsce, do którego nie docierają odgłosy ani zapach z gabinetów stomatologicznych. Bo, jak mówi właścicielka, Agnieszka Szygenda, ta klinika powstała z myślą o ludziach, nie tylko
o zębach.

Agnieszka Szygenda

Szef zespołu lekarzy dentystów i założycielka Orident Stomatologia. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Medyczną w Poznaniu (1997), posiada tytuł specjalisty II stopnia ze stomatologii ogólnej (2004). Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Endodontycznego (PTE) i Europejskiego Stowarzyszenia Endodontycznego (ESE) oraz Polskiego Towarzystwa Implantologicznego (PSI). Brała udział w licznych szkoleniach w kraju i za granicą (Niemcy, Szwajcaria, Szkocja). Jest wielką miłośniczką dobrej kuchni i pieszych wędrówek.



Komentarze do: Wybielanie zębów - jak przygotować się do zabiegu (1)

sun
sun 10-01-2011 16:09

wybielanie zębów

1

Tak na chłopski rozum, to wydaje mi się, że najlepiej zacząć od konsultacji stomatologicznej - to dentysta stwierdza czy nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, alby rozpocząć wybielanie. Niektóre kliniki, takie jak np. A... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze