Niektóre dzieci i niektórzy dorośli cierpią z powodu częstych nawrotów anginy. W takich przypadkach wciąż jeszcze proponuje się usunięcie migdałków, aby uniknąć dyskomfortu związanego z tym zakażeniem i zmniejszyć ryzyko powikłań. Jednakże epizody anginy u dzieci często przechodzą łagodnie i to bez konieczności wycięcia migdałków. Co więcej, analiza opublikowana w czasopiśmie Prescrire wykazała, że skuteczność tego zabiegu jest wątpliwa.
Ostra angina jest łagodnym, najczęściej wirusowym, schorzeniem. W większości przypadków nie powoduje ona żadnych komplikacji.
Częstym objawem tej choroby jest trudne i bolesne przełykanie połączone z wysoką gorączką.
- Spontaniczny rozwój choroby jest generalnie korzystny - wyjaśniają redaktorzy z Prescrire. - W niektórych przypadkach anginy, związanych z infekcją bakterii paciorkowca grupy A (łac. Streptococcus), kuracja antybiotykowa skraca czas trwania zakażenia i zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań.
Zobacz również:
- Przewlekłe ropne zapalenie migdałków podniebiennych
- Zapalenie gardła
- Boli cię gardło? Nie śpiesz się z wyrzucaniem szczoteczki do zębów!
- Schorzenia narządu głosowego - chrypka i ból gardła
- Ostry ból gardła – jak sobie pomóc?
- Trzeci migdał – rozpoznanie i usunięcie
- Ból gardła - przyczyny i leczenie
- Czy każdy stridor krtaniowy wymaga terapii?
Korzyści płynące z wycięcia migdałków zostały zakwestionowane
U pacjentów z nawracającymi anginami wycięcie migdałków może być jedną z opcji terapeutycznych. Wykonuje się jednak coraz mniej tych operacji. W Prescrire opisano badania kliniczne, które wykazały ich niewielką skuteczność.
Skuteczność zabiegu wycięcia migdałków, jeśli w ogóle istnieje, wydaje się niewielka - o dwa mniej epizody anginy w przeciągu roku od operacji za cenę około 5 dni bólu pooperacyjnego u dzieci i około 15 dni u dorosłych.
Pozornie banalne usunięcie migdałków może jednak powodować rzadkie, ale groźne komplikacje. Przede wszystkim krwotoki, które wymagają nowej interwencji chirurgicznej.
Ostatnie badania wykazały też nowy efekt uboczny tego zabiegu - przybieranie na wadze.
- Powstrzymanie się od interwencji chirurgicznej i możliwe leczenie anginy są mniej ryzykowne dla pacjentów - podsumowuje Prescrire.
Komentarze do: Wycięcie migdałków jest niepotrzebne w przypadku nawrotów anginy?