Szukaj

Wydłużony czas pracy zwiększa ryzyko chorób serca

Podziel się
Komentarze0

Najwyraźniej nadszedł czas, aby wydłużony dzień pracy dodać do listy czynników ryzyka chorób serca. Z nowych badań wynika, że pracownicy biurowi w Anglii pracujący więcej godzin od swoich kolegów i koleżanek znacząco zwiększyli swoje szanse na zawał serca.


Naukowcy z University College London zauważyli, że pracownicy pracujący regularnie 11 godzin dziennie lub więcej byli o 67 procent bardziej narażeni na rozwój choroby serca niż osoby pracujące siedem do ośmiu godzin dziennie.

Jeden z ekspertów powiedział, że wzrost ryzyka u osób dłużej przesiadujących w biurze można wyjaśnić poprzez czynników.

- Osoby pracujące ponad normę mogą mieć mniej czasu na ćwiczenia fizyczne, zdrowe odżywianie oraz nawet na wizyty lekarskie - powiedział dr Gregg C. Fonarow, zastępca szefa kardiologii w UCLA's David Geffen School of Medicine. - Mogą oni być narażenie na więcej stresu, sypiać krócej i mieć wiele innych nawyków, które przyczyniają się do zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

W badaniu, którego wyniki opublikowano 5 kwietnia w czasopiśmie Annals of Internal Medicine, obserwowano populację 7100 brytyjskich urzędników z grupy niskiego ryzyka w latach 1991 do 2004, wychwytując przypadki osób z chorobami serca.

Około 70 procent pracowników stanowili mężczyźni, a większość (91 procent) była biała. Naukowcy zaobserwowali, że przez okres badania u około 2,7 procent rozwinęła się choroba niedokrwienna serca.

Uczestnicy badania zgłaszali ile godzin spędzili w pracy, wliczając w to pracę zabieraną ze sobą do domu. Ponad połowa (54 procent) pracowała 7-8 godzin dziennie, 21 procent 9 godzin, a 15 procent badanych spędzało w pracy 10 godzin dziennie. Nieco ponad 10 procent pracowało 11 godzin i więcej.

Oprócz zwiększania ryzyka chorób serca o 67 procent w porównaniu do osób z ośmiogodzinnym dniem pracy, niektóre osoby pracujące ponad 11 godzin dziennie narażały się na dołączenie do zupełnie innych grup ryzyka - zauważyli naukowcy.


- Dodanie ilości przepracowanych godzin do kryteriów współczynnika ryzyka FRS (ang. Framingham Risk Score) pomogło poprawić wykrywalność predyspozycji do późniejszego wystąpienia choroby serca - powiedziała współautorka badania Mika Kivimaki. Wskaźnik ryzyka FRS, mierzący ryzyko choroby serca, obliczany jest na podstawie danych, do których zaliczają się wiek, płeć, poziom ciśnienia krwi, poziom cholesterolu oraz palenie papierosów - powiedziała Kivimaki, profesor epidemiologii społecznej w University College London.

Mimo to, Kivimaki podkreśliła, że jej zespół badawczy nie mógł potwierdzić bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy nadgodzinami i rozwojem choroby serca.


Dr Suzanne Steinbaum, kardiolog z Lenox Hill Hospital w Nowym Jorku, zwróciła uwagę, że w badaniach związanych z chorobami serca coraz większy nacisk kładzie się na czynniki związane ze stylem życia.

- Dodanie wydłużonego czasu pracy do modelu (FRS) spowodowało przeklasyfikowanie pacjentów z grupy niskiego ryzyka w około 4,7% przypadków.

Jako przykład Steinbaum podaje 55-letnią kobietę. Może ona być w grupie niskiego ryzyka, gdy zastosujemy tylko wskaźnika Framingham, ale może ona „wskoczyć do grupy zwiększonego ryzyka”, jeśli pracuje wyjątkowo długo - powiedziała Steinbaum.

- Jest to niezwykle ważne, gdyż pacjenci z grupy podwyższonego byliby traktowani o wiele bardziej rygorystycznie pod kątem zapobiegania choroby niedokrwiennej serca - dodała.

Autorzy badania zauważają, że więcej godzin spędzonych w pracy staje się powszechnym trendem w krajak rozwiniętych, a to może zwiększać ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca u pracowników. Jak dodają, poprzednie badania przeprowadzone w Europie i Japonii wykazały podobne powiązania pomiędzy wydłużonym czasem pracy a atakiem serca, a Kivimaki stwierdziła, że „nowa wiedza na ten temat może mieć znaczący wpływ na decyzje dotyczące zmiany trybu życia oraz podejmowania leczenia chorób serca”.

Choć nie powinno się na tym etapie wprowadzać żadnych zmian w opiece nad pacjentami, Kivimaki powiedziała, że jeśli spostrzeżenia te poparte zostaną przez kolejne badania, dołączenie pytań na temat godzin pracy do badań lekarskich może okazać się „proste i bezpłatne”.

Dr Steinbaum zauważa, że istotną rolę może odgrywać również rodzaj wykonywanej pracy. Inne badania wykazały, że pracownicy nie mający wpływu na podejmowanie decyzji lub z małym wpływem na własną pracę, są bardziej narażeni na rozwój choroby serca.

Jednak, jak mówi Steinbaum, jest to jedynie początek historii.

Według niej, wzięcie pod uwagę czynników wywołujących stres u ludzi również może warte przemyślenia.

- W tym sensie, badanie to nie jest końcem dyskusji, tylko początkiem nowej - podsumowała Steinbaum.

Komentarze do: Wydłużony czas pracy zwiększa ryzyko chorób serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz