Jednym z większych wyzwań onkologii jest jak najwcześniejsze wykrycie nowotworu. Coraz lepsze i coraz liczniejsze techniki obrazowania medycznego pozwalają na uzyskanie obrazu wewnętrznych części ciała i stwierdzenie – bądź nie – obecności guza. Jednakże, mimo wszystkich postępów technologicznych, czasami nowotwór jest zbyt mały, aby mogła go wykryć jakakolwiek metoda.
W badaniu opublikowanym w New England Journal of Medicine, naukowcy pokazują, iż możliwe jest wykrywanie raka dzięki analizie DNA nowotworowego, które krąży we krwi. W ten sposób raka można wykryć bardzo wcześnie w drodze prostej analizy próbki krwi!
Skąd bierze się DNA nowotworu w krwiobiegu? Wszystkie komórki organizmu, normalne i nowotworowe, mają ograniczoną długość życia, która kończy się śmiercią komórkową. Proces ten pozwala na odnawianie tkanek organizmu.
W procesie degradacji komórek, część ich DNA trafia do krwi. W ten sposób, jeśli komórki nowotworowe są obecne w organizmie, DNA nowotworowe też będzie krążyło we krwi. I to właśnie to DNA nowotworowe jest łatwe do zidentyfikowania, ponieważ zawiera specyficzne mutacje w swojej sekwencji.
Zobacz również:
- Żywność GMO, czyli żywność modyfikowana genetycznie
- GMO - Żywność Genetycznie Modyfikowana
- "Zabubiony w kosmosie" czyli o śmiesznych nazwach genów
- Jakie są najczęstsze wady wrodzone przewodu pokarmowego?
- Autyzm a geny
- Epigenetyka - ujawnia prawdziwe funkcjonowanie DNA
- Choroba nowotworowa u małego dziecka
- Rak odbytnicy- co powinno nas zaniepokoić?
Badacze, którymi kierował dr Nitzan Rosenfeld, przeanalizowali próbki krwi 30 kobiet dotkniętych zaawansowanym rakiem piersi. Zbadali sekwencje dwóch genów, Tp53 i Pik3ca, aby znaleźć charakterystyczne mutacje.
Następnie porównali swoje wyniki z metodami wykrywającymi inne biomarkery raka, również obecne we krwi.
Okazało się, że nowa metoda jest o wiele bardziej skuteczna.
Klaus Pantel, badacz z Hamburg-Eppendorf w Niemczech, stwierdza jednak, że także ta technika ma swoje wady: - DNA nowotworowe pochodzące z różnych komórek nie zawsze zawiera mutacje tych samych genów. Dlatego czasami jest konieczne przeanalizowanie sekwencji wielu genów, zanim postawi się diagnozę.
Na przykład, w omawianym badaniu, na 30 kobiet, jedynie 25 miało we krwi DNA nowotworowe, zawierające mutacje wymienionych powyżej genów.
Komentarze do: Wykryć raka dzięki badaniu krwi