Nie masz ochoty na ćwiczenia? Naukowcy odkryli związek, który może pomóc ci trenować ciężej! Nowe badania przedstawione w FASEB Journal wykazały, że wysokie i chroniczne podniesienie erytropoetyny w mózgu zwiększa motywacje do wyższej wydajności w trakcie ćwiczeń, bez wywoływania erytropoezy.
W zakresie tworzenia skuteczniejszych leków odchudzających, nauka postawiła zupełnie innowacyjne pytanie: a co, jeśli pigułki zwiększałyby chęć do bardziej wymagającego treningu?
Okazuje się, że może to okazać się możliwe. Zespół szwajcarskich naukowców wykazał, iż podniesienie poziomu hormonu erytropoetyny (EPO) w mózgach myszy wpłynęło na ich wyższą motywację do ćwiczeń.
Ponadto, forma niniejszego hormonu, wykorzystana w eksperymencie, nie powodowała podniesienia poziomu czerwonych krwinek w organizmie.
Taki zabieg może również przynieść korzyści w leczeniu choroby Alzheimera czy otyłości.
Zobacz również:
- Czym jest sztywność umysłowa?
- Mózg autystycznych dzieci reaguje na słowa, które dają rezultat w ich rozwoju
- Czy osobowość człowieka zależy od właściwości jego mózgu?
- Jak strach obezwładnia mózg?
- Ćwiczenia umysłowe lepsze od leków w zapobieganiu zaburzeniom poznawczym?
- Objawy wylewu
- Krwotok podpajęczynówkowy
- Ropień mózgu
Według Maxa Gassmanna, badacza uczestniczącego badaniach nad EPO, z Institute of Veterinary Physiology, Vetsuisse-Faculty and Zurich Center for Integrative Human Physiology na University of Zurich w Szwajcarii, hormon ten może mieć ogólny wpływ na nastrój człowieka i może być stosowany u pacjentów cierpiących z powodu depresji i chorób jej pokrewnych. Zwiększa bowiem motywację do działania.
Aby to udowodnić, Gassmann wraz z zespołem przeprowadzili eksperyment na trzech rodzajach myszy: tych, które nie były leczone, tych, którym wstrzyknięto ludzką erytropoetynę oraz tych, zmodyfikowanych genetycznie do produkcji ludzkiego EPO w mózgu.
W porównaniu do pierwszej grupy, myszy z ludzkim hormonem wykazywały znacznie wyższą wydajność pracy i to bez wzrostu poziomu czerwonych krwinek.
„Jeżeli nie da się zaimplikować ćwiczeń do pigułek, to może uda się to z motywacją do ich wykonywania” twierdzi Gerald Weissma, redaktor naczelny FASEB Journal.
„Coraz więcej ludzi cierpi na problemy związane z nadwagą i otyłością, zatem należy je atakować ze wszystkich stron. Być może kiedyś nadejdzie dzień, gdy sale gimnastyczne będzie można znaleźć tak łatwo, jak w obecnych czasach fast foody”, dodał jeszcze naukowiec.
Komentarze do: Wynaleziono sposób na motywację do wykonywania ćwiczeń