Szukaj

Wypadanie zębów może być powiązane z zanikami pamięci

Podziel się
Komentarze0

Osoby starsze, które tracą swoje zęby mogą być bardziej narażone na demencję - donoszą naukowcy.



W najnowszych badaniach udział wzięło 4000 Japończyków w wieku 65 lat i starszych, którzy zostali poddani badaniom stomatologicznym oraz psychiatrycznym. W porównaniu do osób, które miały jeszcze wiele swoich naturalnych zębów, osoby z kilkoma, lub żadnymi własnymi zębami, częściej doświadczały zaników pamięci lub stwierdzano u nich wczesne stadium choroby Alzheimera.

Wyniki badań opublikowano 31 grudnia w internetowym wydaniu Behavioral and Brain Functions.

Badania z objawami utraty pamięci przyznawali, że rzadko odwiedzali dentystę, a niektórzy nawet w ogóle. Dr Nozomi Okamato nadzorująca badanie powiedziała, że może to być jedną z przyczyn wniosków wynikających z analizy danych, ale zasugerowała również, że pomiędzy wypadaniem zębów a problemami z pamięcią mogą istnieć również inne powiązania.

- Infekcje dziąseł, prowadzące często do utraty zębów, mogą uwalniać substancje zapalne, które z kolei stwarzają zagrożenie zwiększenia zapalenia mózgu prowadzącego do obumierania neuronów i przyśpieszonej utraty pamięci - wyjaśniła w komunikacie prasowym wydawcy czasopisma.

- Utrata receptorów czuciowych wokół zębów jest powiązana z niektórymi obumierającymi neuronami. W ten sposób może zataczać się pewnego rodzaju błędne koło - stwierdziła Okamoto.

Utrata tych połączeń z mózgiem może prowadzić do wzmożonego wypadania zębów, co może przyczynić do kolejnych negatywnych zmian w mózgu.

Komentarze do: Wypadanie zębów może być powiązane z zanikami pamięci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz