Niemal pół miliona przypadków zachorowania na raka w ciągu roku związana jest z wysokim wskaźnikiem masy ciała – Body Mass Index, czyli BMI. Wyniki swoich badań nad tym zagadnieniem opublikowała International Agency for Research on Cancer w czasopiśmie "The Lancet Oncology".
Podwyższone BMI a nowotwór
Wysoki BMI jest czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na raka przełyku, jelita grubego, odbytnicy, trzustki, nerek, pęcherzyka żółciowego, piersi i jajników. Ponad 3,5% odnotowanych przypadków nowotworu jest spowodowany wysokim BMI – nadwagą lub otyłością.
Jak wynika ze statystyk, ten typ nowotworów częściej występuje w krajach wysoko rozwiniętych niż rozwijających się. Jak jednak podkreśla doktor Isabelle Soerjomataram, kraje rozwijające się powoli doganiają pod tym względem kraje rozwinięte, choć wciąż pozostają daleko w tyle za Stanami Zjednoczonymi.
Zobacz również:
Tylko w 2012 roku 111 tys. Amerykanów zachorowało na raka z powodu wysokiego wskaźnika BMI, co stanowi 23% takich przypadków na całym świecie. Z kolei w Europie na raka z powodu otyłości zachorowało 65 tys. osób, co stanowi 6.5% ogółu wykrytych w tym roku chorób nowotworowych. Najniższe wskaźniki odnotowano w Azji – zaledwie 1.6% wszystkich zachorowań oraz w Afryce -1.5%.
Najbardziej narażone kobiety
Spośród wszystkich analizowanych państw najwięcej zachorowań na nowotwory z powodu otyłości u mężczyzn odnotowano w Czechach, Wielkiej Brytanii i na Malcie. Z kolei u kobiet – na Barbardosie (aż 12% wszystkich zachorowań), w Czechach i Puerto Rico. Jak zauważyli badacze, tę przyczynę nowotworów częsciej można odnotować u kobiet niż mężczyzn.
- U kobiet nowotwór spowodowany nadwagą lub otyłością jest częściej spotykany niż u mężczyzn. Rak piersi, który dotyka kobiety po menopauzie w 10% przypadków spowodowany jest podwyższonym wskaźnikiem BMI - mówi doktor Melina Arnold, współautorka badań.
Jak zauważa doktor Christopher Wild, liczba zachorowań na nowotwory spowodowane otyłością lub nadwagą będzie wzrastać wraz z rozwojem gospodarczym.
Gabriela Będkowska
Komentarze do: Wysoki wskaźnik BMI przyczyną zachorowań na raka