Z publikacji przedstawionej na American Heart Association Scientific Sessions 2012 wynika, że ryzyko niezdiagnozowania nadciśnienia u młodych osób jest o 28% wyższe niż u osób starszych. Ważne jest, aby zrozumieć, jak wielu młodych ludzi nie zdaje sobie sprawy, że jest chorych na nadciśnienie, ponieważ wiemy, że diagnoza tej choroby i jej odpowiednie leczenie może pomóc chorym ją kontrolować, powiedział doktor nauk medycznych Heather Johnson, profesor medycyny w dziale kardiologii University of Wisconsin School of Medicine and Public Health.
Badanie objęło 13,539 osób powyżej 18 roku życia, które w przeciągu ostatnich trzech lat dwa razy lub częściej były u lekarza. Wszyscy oni mieli stosunkowo wysokie ciśnienie, pozwalające mówić o zdiagnozowaniu nadciśnienia.
Po czterech latach okazało się, że 67% osób mających 18-24 lata nie miało postawionej odpowiedniej diagnozy, podczas gdy u osób powyżej 60 roku życia diagnozy nie miało 54%.
Dodatkowo u 65% osób w wieku 25-31 i 59% od 32 do 39 roku życia nie zostało zdiagnozowanych jako chorzy na nadciśnienie.
Poza tym, grupa naukowców doszła do wniosku, że nadciśnienie częściej diagnozuje się u młodych cukrzyków, tych już z poważnym stopniem rozwoju choroby, często wizytujących lekarza, niż u młodych palaczy. Okazało się również, że diagnozy częściej stawiają kobiety niż mężczyźni i lekarze interniści niż specjaliści medycyny rodzinnej.
Zobacz również:
- Leczenie nadciśnienia tętniczego
- Nadciśnienie tętnicze: fakty i liczby
- Olej kokosowy i ćwiczenia fizyczne mogą obniżyć wysokie ciśnienie
- Preparaty złożone - przełom w leczeniu nadciśnienia tętniczego
- Nadciśnienie tętnicze
- Jedzenie na wynos podnosi ryzyko wysokiego ciśnienia krwi
- Jak obniżyć ciśnienie krwi?
- Nadciśnienie tętnicze: epidemia XXI wieku
Według Mayo Clinic, wysokie ciśnienie krwi może nie dawać żadnych objawów, ale ważne jest kontrolowanie go, gdyż może przyczynić się do zawału serca lub wylewu.
W odniesieniu do publikacji Epidemiology z University of North Carolina-Chapel Hill, USA Today głosi, że nadciśnienie dotyczy blisko 20% osób między 24 a 32 rokiem życia.
Jak powiedziała dr Kathleen Mullan Harris, naukowiec uczestnicząca w projekcie i profesor socjologii na UNC, wyniki były zaskakujące. Nikt nie zdawał sobie sprawy, jak powszechne może być nadciśnienie u młodych ludzi. Jest to pierwsze tego typu badanie poruszające tę kwestię.
Dlatego więc warto, w trosce o własne zdrowie, włączyć do diety produkty o dużej zawartości potasu, takie jak kiwi, gruszki, banany, arbuzy, papryczki chili, i unikać tych o dużej zawartości sodu, jak fast-foody, jedzenie z puszek i gotowe dania.