Wysokie ciśnienie skutki dla serca
Tak samo jak tytoń czy cholesterol, nadciśnienie jest głównym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Powyżej 14/9, serce musi pracować bardziej intensywnie, dlatego męczy się zupełnie niepotrzebnie i przedwcześnie. Hiperciśnienie sprzyja także odkładaniu się tłuszczu na ściankach arterii.
Problem: kiedy mamy nadciśnienie, nie widzimy tego i nie czujemy tego. Inaczej mówiąc, nawet jeśli mamy dobre zdrowie, to możemy mieć ciśnienie tętnicze zbyt wysokie. Jedyny sposób, żeby się upewnić, jak to u nas naprawdę wygląda, jest bardzo prosty: kontrolujcie regularnie swoje ciśnienie, przynajmniej raz na rok, po ukończeniu 30 roku życia.
Zobacz również:
- Choroby serca wśród nastolatków
- Jak rozpoznać zaburzenia rytmu serca?
- Preparaty złożone - przełom w leczeniu nadciśnienia tętniczego
- Rozwój ludzkiej tkanki mięśnia sercowego wolniejszy, niż u innych zwierząt
- Nowe odkrycia dla pacjentów chorych na serce
- Zaburzenia rytmu serca
- Szmery nad serduszkiem u dzieci
- Pierwsza pomoc przy zawale
Unikanie nadmiaru soli to część tych dobrych ruchów, jakie możemy wykonać, w ramach profilaktyki chorób serca oraz układu krwionośego. Albowiem, sól także wpływa na ciśnienie tętnicze.
Poza nadmiarem soli, niektóre sytuacje także sprzyjają pojawieniu się nadciśnienia tętniczego: dziedziczność, nadwaga, siedzący tryb życia, zbyt duże spożycie alkoholu, nikotynizm, stres, niektóre lekarstwa, itp.