Badacze chińscy informują, iż udało im się stworzyć ząb na podstawie komórek zawartych w moczu. Wyniki eksperymentu opisano w artykule zamieszczonym w Cell Regeneration Journal. Zastosowana technika powinna pozwolić na odtwarzanie utraconych zębów u niektórych pacjentów.
Naukowcy z placówki badawczej w Kantonie (instytut biomedycyny i zdrowia) pobrali komórki z moczu, aby przekształcić je w komórki macierzyste, które są w stanie przekształcać się w dowolny typ komórek.
Tutaj chodziło o wytworzenie komórek macierzystych, z których powstają komórki składające się na zęby (na szkliwo, zębinę i miazgę zęba).
Zobacz również:
- Historia badań nad komórkami macierzystymi
- Na co zwrócić uwagę wybierając bank krwi pępowinowej?
- Komórki macierzyste z krwi pępowinowej i szpiku kostnego ratują życie
- Pobieranie komórek macierzystych z krwi pępowinowej
- Mity dotyczące higieny jamy ustnej w starszym wieku
- Na czym polega dentofobia?
- Urazy jamy ustnej u dzieci
- Na czym polega leczenie kanałowe?
W ten sposób zmodyfikowane komórki wszczepiono myszom. Trzy tygodnie później okazało się, że w organizmach gryzoni powstaje struktura porównywalna do zęba, chociaż o 30% mniej wytrzymała niż ząb prawdziwy.
Metoda ta już teraz ma swoich wielkich krytyków. Na przykład, prof. Chist Mason z University College London mówi: - Nie podoba mi się wybór moczu jako źródła komórek macierzystych. To najprawdopodobniej jedno z najgorszych źródeł, ponieważ zawiera mało komórek, a możliwość przekształcenia je w komórki macierzyste jest bardzo niewielka. Nie mówiąc już o skażeniu moczu bakteriami.
Komentarze do: Wytworzyć ząb z moczu – oczywiście, na kiedy?