Wywiad alergologiczny – jak wygląda konsultacja?
Konsultacja alergologiczna może okazać się rozwiązaniem problemu, który męczył nas przez wiele lat. Dobry specjalista i odpowiednio przeprowadzony wywiad, mogą całkowicie wyleczyć alergię. Jak zatem wygląda konsultacja alergologiczna?
Kiedy wizyta u alergologa jest niezbędna?
Niezwłocznie należy zgłosić się do specjalisty, gdy męczą nas ciągle powracające infekcje dróg oddechowych (bez stanów gorączkowych). Ponadto, niepokojącymi objawami są długo trwający katar i przewlekły kaszel, który nasila się głównie w nocy, nad ranem oraz bezpośrednio po wysiłku fizycznym. W przypadku zaczerwienienia, swędzenia i pieczenia oczu oraz zmian skórnych, także należy zasięgnąć opinii lekarza. Dodatkowym czynnikiem, który powinien przekonać nas do wizyty u alergologa, jest częste występowanie alergii w rodzinie.
Konsultacja alergologiczna – krok po kroku
Konsultacja alergologiczna służy rozpoznaniu chorób alergologicznych, a także odnalezieniu ich przyczyny. Składa się z czterech podstawowych działań, do których należą: wywiad alergologiczny, testy alergiczne, badania serologiczne oraz odczulenie. Na samym początku wizyty, lekarz przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad, który ma na celu ustalenie wszelkich znaczących faktów. Alergolog zadaje pytania dotyczące okoliczności i miejsc w których objawy alergii się nasilają. Ponadto, pyta o tryb życia oraz o występowanie alergii w rodzinie.
Zobacz również:
Po stwierdzeniu uczulenia, lekarz wykonuje testy alergologiczne, które polegają na celowym zetknięciu chorego z podejrzewanymi alergenami. Można wyróżnić trzy rodzaje testów alergologicznych:
- testy alergiczne skórne – celowy kontakt alergenu ze skórą. Gdy pojawią się pierwsze objawy, lekarz interpretuje zmiany skórne,
- testy alergiczne kontaktowe (płatkowe) – aplikacja na skórę nasączonych alergenem krążków bibułowych, które umieszcza się na plecach w odpowiedniej odległości od siebie; testy są odczytywane po 2-3 dniach,
- testy prowokacyjne (testy alergiczne z krwi) – pobranie odpowiedniej ilości krwi, w celu ustalenia uczulającego alergenu; pacjent nie musi być na czczo.
Kolejnym etapem konsultacji alergologicznej są badania serologiczne. Polegają one na oznaczeniu całkowitego stężenia przeciwciał IgE oraz swoistego stężenia przeciwciał IgE w surowicy krwi, która pobierana jest z żyły łokciowej. To badanie ma celu sprawdzenie, czy u pacjenta jest podwyższona ilość przeciwciał klasy IgE lub czy są wśród nich przeciwciała specyficzne dla określonego alergenu.
Ostatnim etapem jest odczulenie. Po przeprowadzonym wywiadzie i testach alergologicznych, lekarz powinien zidentyfikować uczulający nas alergen oraz zdecydować czy odczulenie jest koniecznie. W niektórych przypadkach wystarczy jedynie unikać poznanego alergenu.
W przypadku, gdy nie wiemy co jest powodem naszego uczulenia, alergia może bardzo długo uprzykrzać nam życie. W takiej sytuacji warto skorzystać z porady i pomocy alergologa.
Jagoda Marek
Komentarze do: Wywiad alergologiczny – jak wygląda konsultacja?