Wzrost i utrata masy kostnej
Układ kostny tak jak pozostałe organy człowieka podlega procesom wzrostu i starzenia się. Do 20 roku życia obserwuje się wzrost szkieletu i masy kostnej, przez długi czas pozostaje on niezmienny, aż wraz z upływem lat zaczyna stopniowo maleć.
Zmiany występujące w szkielecie człowieka można podzielić na 3 okresy
- Okres szybkiej budowy szkieletu
Wśród dzieci w okresie szkoły podstawowej i średniej można zaobserwować proces szybkiego wydłużania się kości, a wolniejsze zwiększanie się w nich ilości substancji mineralnych.
W tym okresie, aż do 15-17 roku życia u dziewcząt i 17-19 lat u chłopców, powstaje około 95% maksymalnej masy kostnej. Dlatego należy mieć świadomość, iż wszystkie negatywne czynniki wpływające na budowę kości w tym okresie, mogą mieć konsekwencje w późnej starości.
W związku z tym należy zwracać szczególną uwagę na prawidłowe odżywianie się, które pokryje dzienne zapotrzebowanie na wapń i witaminę D - składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju szkieletu człowieka. Wart również zwrócić uwagę na codzienną aktywność fizyczną oraz ekspozycję na światło słoneczne, które również wpływają na prawidłowy rozwój szkieletu.
- Okres dojrzewania układu kostnego oraz maksymalizacja masy kostnej
Zobacz również:
Okres zaniku tkanki kostnej
- Okres stałego zaniku masy kostnej rozpoczyna się w 35 - 40 roku życia. Jest on spowodowany obniżaniem się gęstości masy kostnej
U kobiet początkowo spadek gęstości masy kostnej jest dość wolny. Jednak koło 50 roku życia, kiedy kobieta przechodzi klimakterium w kości zachodzą zmiany. W okresie menopauzy, która jest procesem związanym z zanikiem czynności jajników, zmniejsza się ilość wytwarzanych przez nie hormonów -estrogenu i progesteronu niezbędnych do prawidłowego rozwoju kości.
Spadek ilości estrogenu i progesteronu wpływa na zwiększenie aktywności osteoklastów, odpowiedzialnych za niszczenie i usuwanie starej kości. W związku z tym, w okresie przypadającym po menopauzie, średnio przez 8 - 15 lat trwa przyspieszony ubytek masy kostnej u kobiet. W następnych latach spadek masy kostnej powraca do okresu sprzed menopauzy i jest wywołany słabnąca aktywnością osteoblastów, które tworzą część organiczna kości.
U mężczyzn mamy do czynienia z inną sytuacją. Osiągają oni większą szczytową masę kostną i dopiero około 40 roku życia obserwuje się u nich zmniejszenie masy szkieletu. W przeciwieństwie do kobiet u mężczyzn nie obserwuje się gwałtownej utraty masy kostnej. Zmniejszenie ilość wytwarzania testosteronu u mężczyzn ma wpływ na osteoblasty, które pod wpływem braku tego hormonu wpływają na spowolnienie mineralizacji kości i nawarstwiania się osteoidu.
Przekroczenie progu złamań
Jest to zjawisko spowodowane stałym obniżeniem się gęstości kości. Wskazuje to na krytyczną wartości kości - masa kostna jest zbyt miała by zapewnić wystarczającą wytrzymałość szkieletu. Świadczy to o tym, że nawet najmniejsze obciążenia kości związane z wykonywaniem czynności codziennych mogą prowadzić do złamań.
Ubytek masy kostnej może również dotyczyć kobiet ciężarnych oraz w okresie karmienia piersią. Ciąża zwiększa zapotrzebowanie na wapń i fosfor. Dlatego konieczne jest w czasie ciąży i okresu karmienia spożywanie około 400 gram wapnia więcej niż wynosi dzienna norma.
Komentarze do: Wzrost i utrata masy kostnej