Z humorem przeciwko nadużyciom lekarzy
Eckart von Hirschhausen to nie tylko doskonały komik, ale także równie dobry lekarz. Do problemu nadużyć ze strony lekarzy podchodzi on bardzo sceptycznie.
Bardzo często można usłyszeć ludzi, którzy mówią o tym, że wolą unikać wizyt lekarskich. Powód takich głosów jest nie tyle błahy, o ile niepokojący, mianowicie ludzie uważają, że nie warto iść do lekarza, gdyż on nawet bez większego uzasadnienia wynajdzie nam jakąś chorobę. W niektórych przypadkach jest oczywiście ekstremalnie ważne, aby zostać bardzo szybko i dokładnie przebadanym. Jednak zdarzają się sytuacje, w których lekarze rzeczywiście znacznie nadużywają swoich kompetencji a chodzi tutaj, podobnie jak w wielu innych dziedzinach życia, nie mniej ni więcej niż tylko o pieniądze. Jak można rozpoznać problem i się z nim uporać? Eckart von Hirschhausen pokazał w charakterystyczny dla siebie, komediowy sposób w filmie zamieszczonym w Internecie.
Dla użytku niemieckiej służby zdrowia każdego dnia stoi w gotowości około 1 miliarda Euro. Jednakże na co są wydawane te gigantyczne sumy? Między innym na około 400,000 tys. zabiegów stawów kolanowego i biodrowego, milion badań serca, 134 miliony zdjęć rentgenowskich oraz 17 milionów tomografii komputerowych w roku. Jak można zauważyć pieniądze, którymi operuje niemiecka służba zdrowia są jej bardziej niż potrzebne - są one po prostu niezbędne. Zastanowić się jednak trzeba nad tym czy wszystkie środki wydawane są zgodnie z ich przeznaczeniem? Czy rzeczywiście wszystkie diagnozy i metody leczenia są właściwie zastosowane i niezbędne?
Zobacz również:
- Czy wykonanie zabiegu leczniczego bez zgody pacjenta jest przestępstwem?
- Opieka w domu: @lvp, przypadek naprawdę pojedynczy?
- Pacjencie! Czy wiesz jakie prawa Ci przysługują?
- Historia eutanazji
- Jeżeli Twój lekarz jest zdrowy – Ty pewnie też jesteś!
- RU-486 - Pigułka aborcyjna
- Leczenie placebo? Czy to możliwe?
- Leki na kredyt
Mniej znaczy więcej – za dużo medycyny może szkodzić
Lekarz, komik, pisarz i prezenter Eckart von Hirschhausen postanowił wraz z kolegami z Fundacji Bartelsmanna sprawdzić jaka jest rzeczywista sytuacja w służbie zdrowia. W tym celu opublikowali oni film pt. Mniej znaczy więcej – za dużo medycyny może szkodzić. Film miał na celu pokazać, że przesadzone diagnozy oraz metody leczenia mogą przynieść pacjentowi więcej szkody niż korzyści. Z humorem i dowcipem w ręku powoli odkrywane zostają mechanizmy w jakie lekarze wciągają swoich pacjentów, aby wyciągnąć jak najwięcej pieniędzy ze służby zdrowia. W całym przedsięwzięciu chodzi przede wszystkim o pacjentów i o to, aby uchronić ich przed nieuczciwymi lekarzami. Można powiedzieć, że wszystko leży w ich rękach, ponieważ to oni przecież wybierają swojego lekarza.
Jak słusznie zauważa autor filmu Eckart von Hirschhausen, sam nie jest w stanie zaoferować doskonałego sposobu na rozwiązanie problemu. Pokazuje jednak jasno i z humorem wszelkie niedociągnięcia zaistniałe w systemie zdrowia. Wideo to powinno zachęcić pacjentów do uzyskania fachowych informacji i pomóc w odpowiedzi na pytanie „Co się właściwie stanie, jeżeli postanowimy poczekać z zażywaniem leków albo też zaczniemy odkładać operację?”
Autor:
Rafał Mikołajczak