W czasie nadzwyczajnego spotkania ministrów rolnictwa państw członkowskich Unii Europejskiej, które miało miejsce w ten wtorek, w Luksemburgu, Bruksela zaproponowała finansowe rekompensaty dla producentów warzyw i owoców, którzy ucierpieli z powodu spadku sprzedaży, spowodowanego epidemią bakterii E. Coli.
Sto pięćdziesiąt milionów euro. Taka jest suma pomocy, jaką zaproponowała Komisja Europejska producentom owoców i warzyw w Unii Europejskiej.
Wraz z epidemią związaną ze śmiercionośną bakterią EHEC (bakteria enterokrwotoczna E. Coli), konsumenci są nieufni i przestali kupować warzywa (sałatki, ogórki i pomidory), szczególnie od momentu, kiedy to zostały oskarżone ogórki hiszpańskie, mylnie zresztą.
Weźmiemy pod uwagę okres od końca maja, który zaznaczył się początkiem kryzysu, aż do końca czerwca, aby obliczyć kwotę odszkodowań, sprecyzował komisarz europejski do spraw rolnictwa, Dacian Ciolos, cytowany przez Challenges.
Zobacz również:
25 zgonów, w tym 24 w Niemczech
W tym czasie, dwa nowe zgony spowodowane zarażeniem bakterią EHEC, zostały odnotowane w Niemczech. Bilans totalny więc podniósł się do 25 zgonów w Nadrenii.
Dwie nowe ofiary to dwie kobiety, w wieku 74 lata i 88 lat, które objawiały symptomy zespołu hemolityczno-uremicznego (HUS), czyli bardzo poważne problemy z nerkami.
Europejski komisarz do spraw zdrowia, John Dalli, skrytykował sposób, w jaki Niemcy kontrolują kryzys sanitarny, wywołany przez zabójczą bakterię, wskazuje Associated Press. Uprzedził on Berlin, aby nie publikowano przedwczesnych i niedokładnych konkluzji na temat przyczyn skażenia.
Przyczyny te zresztą na dzień dzisiejszy pozostają tajemnicą, od momentu, kiedy ogórki hiszpańskie oraz kiełki z fermy biologicznej na północy Niemiec zostały uniewinnione.
Według regionalnego ministra rolnictwa, badania nad przyczynami epidemii są bardzo trudne, a wiele tygodni już upłynęło, od przypuszczalnego momentu jej rozpoczęcia, odnotowuje Associated Press. Minister przyznaje, że nie można oczekiwać zbyt szybko poznania konkluzji z badań oraz wyjaśnień przyczyn epidemii.
Komentarze do: Zabójcza bakteria: 150 000 000 euro dla rolników