Szukaj

Zaburzenia rytmu dobowego, tłuszcz i cukier mogą przyczynić się do stanu zapalnego jelit

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy zauważyli, że gdy istnieje połączenie zaburzenia rytmu dobowego i dostarczanie do organizmu wysokiego poziomu tłuszczu oraz diety bogatej w cukier, można spodziewać się wystąpienia do stanu zapalnego jelit i innych dolegliwości.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „PLOS ONE” przez naukowców z Rush University Medical Center w Chicago.  Prof. Robin M. Voigt, prowadzący badania, wyjaśnia, rytm dobowy to nie wzorzec według, którego zasypiamy, ale raczej to dzięki niemu możemy usnąć.

We współczesnych czasach mnóstwo osób cierpi przez zakłócenia rytmu dobowego. Przesunięcia dyżurów i zmian w pracy pielęgniarek, lekarzy, strażaków, policjantów – regularnie zakłóca pewien porządek. Większość pracujących ludzi przez dni, w których pracują, utrzymują pewien wzorzec, utrzymują harmonogram, a następnie w weekend kładą się spać późno, stwierdza Voigt. Takie zakłócenia mogą prowadzić do różnych chorób, którym można zapobiec przez choćby unormowanie czasu snu, wstawania i godzin posiłków.

„Jeśli u niektórych osób zostaje zaburzony dobowy rytm, oprócz tego mają wysoki poziom tłuszczów i cukru w diecie, należałoby poczynić odpowiednie środki ostrożności i poddać obserwacji dietę i monitorować stan zdrowia, pozostać czujnym” – mówi Voigt.

Zakłócenie rytmu i zła dieta pogarszają stan zdrowia

Stany zapalne w ciele są związane z chorobami takimi, jak nowotwór, choroby sercowo-naczyniowe, zapalenia jelita grubego i zaburzenia neurologiczne. Zwrócono również uwagę na to, że wymieniony choroby towarzyszą także zmianom flory bakteryjnej.

Co ciekawe, badania wykazały, że liczba komórek bakteryjnych w przewodzie żołądkowo-jelitowym przewyższyła sumę ludzkich komórek w organizmie. Voigt i jej zespół wyjaśnia, że odkrycie genów zegara dobowego u ssaków, pomaga w zrozumieniu, że większość komórek w organizmie zawiera „maszyny molekularne, niezbędne do dyktowania rytmu dobowego”.

Naukowcy twierdzą, że ich odkrycie pozwala pokazać jak bardzo negatywne są skutki zaburzenia rytmu dobowego. Twierdzą, że przyszłe badania powinny skupić się na wpływach zmian w rytmie dobowym na funkcje mikrobiomu, a także metabolitach, związanych ze stresem, otyłością, insulino odpornością i stanami zapalnymi. „Jako pierwsi stwierdziliśmy, że skutki dezorganizacji dobowego mikrobiomu, prowadzą do chorób jelit oraz, że mają związek z wysokim poziomem tłuszczu i cukru w diecie”.

Opracowała: Agata Sugak

Komentarze do: Zaburzenia rytmu dobowego, tłuszcz i cukier mogą przyczynić się do stanu zapalnego jelit

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz