Laboratorium Vanda Pharmaceuticals Inc donosi, iż eksperymentalny lek na rzadkie zaburzenia snu okazał się skuteczny w przeprowadzonym badaniu klinicznym w późnym stadium. Firma planuje teraz złożyć prośbę do amerykańskich władz regulacyjnych o zatwierdzenie specyfiku, prawdopodobnie w połowie 2013 roku.
Badanie, nazwane Reset, objęło 20 pacjentów, którzy mieli testować skuteczność tasimelteonu w 20-miligramowych dawkach.
Według raportu laboratorium, farmaceutyk okazał się skuteczniejszy niż placebo w pierwszym z czterech zaplanowanych etapów próby klinicznej. Dwa pierwsze stadia dotyczyły skuteczności leku, natomiast dwa pozostałe miały na celu ustalenie jego profilu bezpieczeństwa.
Druga próba pokazała, że pacjenci zażywający tasimelteon w dalszym ciągu doświadczali jego korzystnego działania, natomiast u pacjentów z placebo znacząco zmieniła się długość snu w nocy, długość drzemek w ciągu dnia, a także czas zasypiania.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
Lek ma służyć pacjentom cierpiącym na tzw. zaburzenie Non-24 (ang. Non-24-hour sleep-wake disorder), na które w tym momencie nie ma żadnego zatwierdzonego leku.
Non-24 oznacza, że zegar dobowy danej osoby nie jest w stanie przystosować się do 24-godzinnego cyklu. W większości, zaburzenie to dotycza ludzi niewidomych.
Mihael Polymeropoulos z Vanda mówi: rezultaty naszego badania pokazują znacznie skutecznej terapii w Non-24.
Lek tasimelteon otrzymał od FDA status leku sierocego - czyli wskazanego w przypadku chorób ekstremalnie rzadkich - w 2010 roku, a w 2011 od Komisji Europejskiej.