Szukaj

90% zachorowań na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc jest wynikiem palenia papierosów

Podziel się
Komentarze0

Ryzyko zachorowania na POChP dotyczy każdej osoby, która pali papierosy. Choroba rozwija się bardzo wolno. Po około 10 latach palenia papierosów zaczyna pojawiać się poranny kaszel. Po 20 kolejnych latach palenia chory zaczyna odczuwać duszności podczas wysiłku. Początkowo trudność sprawia  tylko duży wysiłek, np. bieg lub wchodzenie na kilka pięter.



Z czasem jednak, uczucie duszności pojawia się przy niewielkim wysiłku fizycznym takim jak spacer a w końcu nawet w stanie odpoczynku. Nieleczone POChP może prowadzić w konsekwencji do śmierci. Gdy palisz, niezwłocznie wykonaj badania spirometryczne zanim choroba się rozwinie i spowoduje poważne komplikacje dla zdrowia.

Rozpoznaj POChP i rzuć palenie

Najskuteczniejszym sposobem rozpoznania POChP jest badanie spirometryczne polegające na pomiarze rezerw oddechowych płuc. Jest bardzo czułe, wykrywa chorobę w początkowym okresie. U chorego na POChP badanie spirometryczne określa stopień zaawansowania choroby czyli liczbę pracujących pęcherzyków, jakie pozostały w płucach.

POChP jest chorobą poddająca się leczeniu jeżeli rozpozna się ją wcześnie, zanim pojawi się uczucie duszności podczas wysiłku. Najskuteczniejszym sposobem leczenia choroby jest całkowite zaprzestanie palenia.

Efektem zaciągnięcia się dymem papierosowym jest szybka absorpcja nikotyny do krwi i równie szybkie (około 7 sekund) dostarczenie nikotyny do mózgu przez krążącą krew. Razem z nikotyną do naszego organizmu przedostaje się ponad 250 szkodliwych substancji zawartych w dymie tytoniowym, w tym 50 substancji rakotwórczych, które trwale uszkadzają drogi oddechowe i tkanki płucne. W ciągu 1 – 2 dni abstynencji od nikotyny jest ona całkowicie wyeliminowana z organizmu. Inne substancje szkodliwe zawarte w dymie papierosowym pozostają w organizmie nawet przez kilka lat – mówi ekspert programu „Głęboki oddech”, prof. dr hab. Władysław Pierzchała – Rzucanie palenia to długi i trudny proces. Podstawą sukcesu w odzwyczajeniu się od nałogu jest przede wszystkim  motywacja, świadomość szkodliwości palenia i wola rzucenia nałogu – dodaje Profesor W. Pierzchała.


Żyjąc „bez papierosa”:

•    Zmniejsza się prawdopodobieństwo zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc oraz raka płuc.
•    Oddychanie nie sprawia trudności.
•    Poranny kaszel znika wraz z zalegającą w płucach flegmą.
•    Poprawia się kondycja fizyczna. Ćwiczenia na siłowni, biegi i spacery nie męczą, ale sprawiają przyjemność.
•    Zwiększają się możliwości kontroli stresu. Papieros nie jest już jedynym skutecznym sposobem na opanowanie stresu.

Świadomość konsekwencji dla organizmu wynikających z odzwyczajania się od nałogu i wiedza jak można je zniwelować pomaga osiągnąć sukces.


Objawy    Co się dzieje?    Co zrobić?


Pragnienie zapalenia papierosa, rozdrażnienie. Mózg potrzebuje odpowiedniej dawki nikotyny. Zamiast tlenku węgla otrzymuje więcej tlenu. Głód nikotynowy osłabi się po kilku tygodniach. Warto zaplanować jakieś dodatkowe aktywne formy spędzania wolnego czasu. Ważne jest również wsparcie psychiczne rodziny. Wskazany jest spacer na świeżym powietrzu oraz przewietrzenie pomieszczeń w których się przebywa. Wyjście na spacer poprawi samopoczucie. Podział pracy na etapy z krótkimi przerwami poprawi wydajność pracy i nie będzie powodował znużenia.K aszel, suchość w ustach, podrażnienie gardła  -  płuca oczyszczają się z substancji smołowych  - pomagają ciepłe napoje, np. herbata.

Głód - Zmienia się metabolizm organizmu. Poprawia się smak i powonienie. Jedzenie smakuje lepiej.Należy stosować dietę bogatą w produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa oraz pic dużo wody. Problemy ze spaniem     Nikotyna jest wydalana z organizmu    Problemy ze spaniem mijają po ok. 2-3 tygodniach. Należy ograniczyć spożywanie napojów pobudzających (kawa) oraz przebywać jak najwięcej na świeżym powietrzu

POChP Screening Test

POChP Screening Test to akcja prowadzona w ramach programu „Głęboki oddech”. Jej celem jest poprawa rozpoznawalności i leczenia POChP. Na terenie całej Polski prowadzone są konsultacje spirometryczne.

„Głęboki Oddech” – Program Profilaktyczno-Edukacyjny „Głęboki Oddech” na rzecz walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP) ma ogólnopolski charakter i zmierza do zwiększenia w społeczeństwie świadomości istnienia POChP. Program informuje na temat objawów choroby, jej przyczyn oraz skutków. Edukuje w zakresie walki z POChP przez podkreślanie konieczności wykonywania badań profilaktycznych, prowadzących do wczesnego diagnozowania choroby i rozpoczęcia leczenia. Organizatorem Programu jest Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, zrzeszające pulmonologów, we współpracy z firmą Adamed. W ramach programu „Głęboki oddech” z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskiej skorzystało ponad 52 tysiące Polaków. Program dotarł do dużych i do małych miejscowości, tam, gdzie często dostęp do aparatury spirometrycznej i lekarzy specjalistów jest ograniczony.

Więcej informacji na stronie: www.glebokioddech.pl

Biuro Prasowe Programu „Głęboki oddech”
Iwona Siwek
tel. 0 22 321 51 28, isiwek@onboard.pl
Ewa Marczyk - Chłopecka
tel. 0 509 366 042, emarczyk@onboard.pl

Komentarze do: 90% zachorowań na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc jest wynikiem palenia papierosów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz