Zaćmienie słońca: jak chronić oczy?
Ogłoszono właśnie, że możemy spodziewać się wkrótce pięknego zaćmienia słońca, a ty bardzo chcesz zobaczyć ten niezwykły spektakl na niebie? Promienie słońca nie są bezpieczne dla skóry, ponieważ zawierają promieniowanie UV. Nasze oczy także są zagrożone!
Obserwacja zaćmienia słońca: porady, do których należy należy się dostosować
Aby niepotrzebnie nie ryzykować biorąc udział w spektaklu słonecznym, wystarczy tylko dostosować się do takich zaleceń: a więc, zapewnij sobie specjalne ochronne okulary. Nie kosztują one dużo. Są one całkowite nieprzezroczyste w normalnym świetle, a ich szkła są zbudowane albo z poliestrowych filtrów pokrytych cienką warstwą aluminium, albo czarnym filmem polimerowym, całkowicie przyciemnionym. Można je kupić albo u optyka, albo w aptece, albo w wyspecjalizowanych sklepach. Upewnij się tylko, czy mają one oznaczenie CE.
Zobacz również:
Nie używaj nigdy okularów uszkodzonych albo starych modeli. W rzeczywistości bowiem, nie ma pewności co do poziomu protekcji, który zapewniają. W żadnym wypadku nie wybieraj pomocniczych środków ochrony oczu. Żadne przyciemnione szkła, żadne klasyczne okulary przeciwsłoneczne, żadne filmy radiologiczne, CD czy wszystkie inne narzędzia optyczne, które są pozbawione filtrów specjalistycznych - niczemu one nie służą. Narażasz tylko swoje siatkówki na kontakt z promieniami słonecznymi, bez realnej ochrony. Należy także unikać kamery, aparatu fotograficznego i lornetki.
Ale nawet jeśli już jesteśmy wyposażeni w odpowiednią ochronę, powinniśmy robić przerwy między fazami obserwacji. Żadna z nich nie powinna przekroczyć kilku minut. Pozwoli to naszym oczom odpocząć. A dzieci w żadnym wypadku nie powinne być zostawiane bez nadzoru w trakcie obserwowania tego fenomenu.
Komentarze do: Zaćmienie słońca: jak chronić oczy?