Na konkurs fotograficzny zorganizowany przez Ogólnopolski Program Zdrowia Seksualnego amatorzy i profesjonaliści nadesłali prawie pół tysiąca zdjęć. Znamy już zwycięzców. Nagrodę główną jury przyznało Karolowi Saloni-Marczewskiemu za zdjęcie pt. „Horyzont”. A internauci postawili na „Crazy & Sexy” Edyty Świstacz.
Konkurs „Seks to zdrowie” miał odpowiedzieć na pytanie, czym w życiu Polaków jest seksualność i czy zawsze jest piękna. Nadesłano wiele zdjęć traktujących główny temat bardzo dosłownie, ale i wiele prac, które dotykały kwestii naszej seksualności metaforycznie, często z dowcipem. Nasza wyobraźnia może zauważyć rzeczy, które nie są dosłowne, ale które odnoszą się do tego, co mamy zakodowane. Jak rzuci nam się hasło „seks”, to będziemy tego szukać wszędzie. - podsumował przewodniczący jury, prof. Lech Majewski, znany grafik i plakacista.
Według socjologa dr. Tomasza Sobierajskiego*, konkursowe fotografie pokazują, że w życiu Polaków erotyka dotyka niemalże wszystkich elementów codzienności, choć w większości wypadków zarezerwowana jest do przestrzeni sypialni, łóżka, rozproszonego światła. A seksualność to pewnego rodzaju kokon dający poczucie bezpieczeństwa i bliskości. - Co ciekawe, zazwyczaj nie kojarzy się z szaleństwem czy rozwiązłością. Seksualność ma raczej służyć budowaniu relacji z drugą osobą, najlepiej jeśli będą to relacje trwałe, sakramentalne, na solidnych duchowych i uczuciowych podstawach, stworzonych w celu zbudowania i założenia rodziny - mówi dr Sobierajski. Polska seksualność jest młoda, choć cieszy fakt, że również dojrzali ludzie łamią społeczną zmowę milczenia i nie wstydzą się pokazać tego, że seksualność starszych osób może być piękna. Najczęściej wykorzystywanym motywem jest pocałunek. Często na konkursowych zdjęciach pojawiają się też: naga kobieta, warzywa i owoce, plaża.
Zobacz również:
Jury w składzie: Anna Bedyńska, fotoreporterka „Gazety Wyborczej”, Krzysztof Komar, red. naczelny „Men's Health”, prof. Zbigniew Izdebski, seksuolog, ekspert OPZS oraz prof. Lech Majewski za najlepsze uznało zdjęcie „Horyzont". Doceniono reporterski kunszt autora, sposób, w jaki podejrzał konkretną sytuację. - To zdjęcie pokazuje, jak wygląda pożądanie - skomentowało jury. W głosowaniu internautów najwięcej punktów otrzymała praca nadesłana przez Edytę Świstacz pt. „Crazy & Sexy”. Autorzy obu uhonorowanych zdjęć otrzymali plecaki fotograficzne Lowepro DryZone 100, a w nich aparaty fotograficzne Canon EOS 50D.
Jury postanowiło przyznać - poza regulaminem - dwa honorowe wyróżnienia. Otrzymały je zdjęcia: „Igła czy piguła?" Sebastiana Jensz-Stawowczyka oraz „Wielkie wyzwania dużych chłopców” nadesłane przez Annę Iwaniuk.
Od połowy października do połowy listopada internauci głosowali też na najlepsze zdjęcia tygodnia. Nagrody w postaci plecaków Lowepro Micro Trekker 200 otrzymali: Edyta Kaczor, Katarzyna Kuc, Natalia Heide, Jakub Mazurek, Anka Iwaniuk, Adam Szymikowski, Piotr Wieczorek, Magdalena Gluzman, Łukasz Nowogórski, Zofia Jaworska, Andrzej Krakówka, Paweł Chalacis. Jury wybrało również 12 zdjęć, które znajdą się w eleganckim kalendarzu na 2010 rok.
Po posiedzeniu jury prof. Zbigniew Izdebski powiedział: - Cały czas widać problemy z wyrażaniem emocji związanych z seksem, intymnością. Sądzę, że takimi przedsięwzięciami jak konkurs „Seks to zdrowie”, powoli edukujemy i artystów, i zwykłych odbiorców.
Ogólnopolski Program Zdrowia Seksualnego co roku organizuje konkursy, dzięki którym powstają prace, które mają szansę stać się mocnym elementem kampanii na rzecz zdrowia seksualnego. Edycja'2008 poświęcona była plakatowi, edycja'2009 - fotografii, a już niedługo na www.opzs.pl pojawią się informacje o nowym konkursie.
Sponsorem nagród w konkursie „Seks to zdrowie” jest marka LowePro www.lowepro.com.pl, a patronami medialnymi: serwis dla fotografów www.fotopolis.pl oraz pismo „Men's Health”.
* * *
* Dr Tomasz Sobierajski jest autorem raportu „Zaczyna się od pocałunku" przygotowanego na zlecenia firmy Polpharma.
* Obejrzyj wszystkie konkursowe zdjęcia: www.opzs.pl/konkurs
Komentarze do: Zaczyna się od pocałunku czyli jak Polacy widzą swoją seksualność