Zadbaj o swój wzrok latem
Lato to okres intensywnego promieniowania ultrafioletowego, szkodliwego nie tylko dla skóry, ale także i oczu. Promienie UVA i UVB mogą przyspieszać proces starzenia się oczu, powodując m.in. zaćmę. Warto wiedzieć jak się przed tym chronić.
Czym jest i co powoduje promieniowanie ultrafioletowe?
Każdy, nawet najkrótszy pobyt na słońcu, czy to latem, czy zimą, to ekspozycja na promieniowanie UVB, bardzo groźne dla naszych oczu. Promienie przedostając się poprzez rogówkę i soczewkę, trafiają do siatkówki oka. Jeśli emisja ultrafioletu docierająca do oka jest zbyt duża i gwałtowna, możliwe jest uszkodzenie siatkówki, co w rezultacie może spowodować pogorszenie lub nawet utratę wzroku.
Jak chronić oczy przed promieniowaniem UVB/UVA?
Lekarze zalecają dwutorowe działania, czyli wspomaganie naszego organizmu poprzez specjalną dietę i suplementy diety (np. luteina) oraz poprzez używanie odpowiednich, wysokiej jakości okularów przeciwsłonecznych z filtrami UVA/UVB.
Promieniowanie UVA/UVB a choroby oczu
Częsta ekspozycja na promieniowanie UVB wiąże się z procesami szybszego starzenia się oka. Pewne odmiany zapalenia rogówki, uszkodzenia siatkówki czy zaćma (szczególnie kiedy soczewka twardnieje, staje się mniej sprężysta i z czasem coraz bardziej mętna) mogą być wywołane działaniem promieniowania UVB.
Zobacz również:
Zaćma to choroba oczu, która polega na stopniowym, bezbolesnym pogarszaniu się ostrości widzenia, której nie można poprawić poprzez zmianę okularów korekcyjnych. Zamglone widzenie wynika ze zmętnienia i ograniczenia przejrzystości soczewki w oku. W efekcie chora osoba może widzieć obraz jak przez brudną szybę, a w bardzo zaawansowanych przypadkach całkowicie stracić zdolność widzenia.
Zaćma i co dalej?
Jedyną uznaną i skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacja wymiany soczewki. Zabieg powinien być przeprowadzony jak najwcześniej. Polega on na niewielkim nacięciu po stronie rogówki, gdzie usuwa się naturalnie zmętniałą soczewkę oka, a następnie zastępuję się ją sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Podczas zabiegu poprzez dobranie odpowiednich soczewek, można dodatkowo pozbyć się krótkowzroczności, czy astygmatyzmu.
Dodatkowo dzięki specjalnemu barwnikowi zintegrowanemu z materiałem, z którego są wykonane, soczewki wewnątrzgałkowe filtrują promieniowanie UV i światło niebieskie będące jednym z czynników powodujących choroby siatkówki, takie jak związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej (AMD).
Zabieg w prywatnej klinice – dlaczego warto
Operację usuwania zaćmy refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia, jednak w publicznych ośrodkach czas oczekiwania na operację przeważnie wynosi kilka lat, w zależności od szpitala. Z punktu widzenia pacjenta im szybciej przeprowadzona jest operacja, tym lepiej – wraz z zaawansowaniem zaćmy wzrasta ryzyko wystąpienia powikłań. Dlatego warto rozważyć możliwość skorzystania z usług prywatnych klinik.
Również z uwagi na fakt, że NFZ refunduje jedynie soczewki jednoogniskowe, które nie korygują widzenia bliży czy współistniejącego z zaćmą astygmatyzmu. Po takim zabiegu pacjent nadal potrzebuje przynajmniej jednej pary okularów do bliży, a jeśli ma również astygmatyzm to będzie potrzebował dwóch par okularów.
*****
Artykuł opublikowany dzięki uprzejmości firmy Alcon®.
Więcej informacji o soczewkach i leczeniu zaćmy można znaleźć na stronie:
http://www.odzyskajwzrok.pl/
Komentarze do: Zadbaj o swój wzrok latem