Najnowsze badania opublikowane w British Medical Journal głoszą, że odkryto kolejny pozytywny aspekt wprowadzenia zakazu palenia. Mianowicie znacznie zmniejsza się ryzyko przedwczesnego porodu. Zagrożenia zdrowia związane z paleniem w czasie ciąży są już bardzo dobrze znane. Palenie może spowodować nieprawidłowy rozwój płodu, jak również skrócenie ciąży. Jednak wciąż mało wiadomo, jak zakaz palenia w miejscach publicznych wpływa na termin porodu.
Naukowcy przeanalizowali, czy ostatnie zakazy palenia pojawiające się w Belgii miały jakikolwiek wpływ na przedwczesne porody.
Zmiany w prawodawstwie belgijskim wprowadzono w trzech fazach. Początkowo ogłoszono zakaz palenia w miejscach publicznych oraz miejscach pracy, następnie w restauracjach, a ostatecznie we wszystkich barach, w których serwowane jest jedzenie.
W Belgii prawodawstwo nikotynowe zostało zrealizowane w kilku etapach, a to dało nam możliwość do zbadania, jak poszczególne zakazy wpływają na kobiety w ciąży, mówi jeden z badaczy.
Zbadano łącznie 606.877 żywych dzieci, które urodziły się między 24 a 44 tygodniem ciąży.
Zauważono, że w czasie postępujących w Belgii zakazów palenia, znacznie spadła liczba przedwczesnych porodów (czyli takich, w których noworodek przyszedł na świat przed 37 tygodniem ciąży). Taka tendencja spadkowa nie istniała przed wprowadzeniem zmian w ustawodawstwie.
Zobacz również:
- Jedna, pewna rada na długie i zdrowe życie
- Pokoje hotelowe dla niepalących nie gwarantują przestrzeni wolnej od dymu
- Geny wpływają na zdolność do rzucenia palenia?
- Nikotynowa terapia zastępcza
- Leczenie uzależnienia od tytoniu
- Nikotynizm
- Korzyści zdrowotne po rzuceniu palenia
- Metoda rzucania palenia Allena Carra
Od 1 stycznia 2007, kiedy palenie nie było już możliwe w restauracjach, ryzyko przedwczesnych porodów zmniejszyło się o 3,13%.
Odnotowany kolejny spadek, o wartości 2,65%, wynikał z zakazu palenia w barach serwujących jedzenie (styczeń 2010).
Analizując zmniejszenie się liczby przedwczesnych porodów, rozważono wszelkie inne możliwe czynniki mogące powodować taki spadek, jak wiek ciężarnej, status społeczno-ekonomiczny oraz zmiany w poziomie zanieczyszczenia powietrza.
Przeprowadzone badania niosą bardzo ważne konsekwencje dla zdrowia publicznego, gdyż nawet niewielkie skrócenie wieku prenatalnego może skutkować w przyszłości szeregiem powikłań, we wczesnym, jak i późniejszym życiu.
Nasze badania pokazują jak wprowadzenie zakazu palenia wpływa na zagrożenie przedwczesnym porodem. Ich wyniki potwierdzają tezę, że zakazy palenia mają korzystny wpływ na zdrowie publiczne, nawet w przypadku bardzo młodego życia. Coraz więcej krajów w Europie zaostrza zakazy palenia w miejscach publicznych, jak się okazuje jest to korzystne dla zdrowia, jednogłośnie stwierdzają autorzy.
Poprzednie badania, dotyczące całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych w Szkocji, dały podobne rezultaty.