Japonia w dniu 17 listopada ogłosiła embargo na ryż pochodzący z regionu Fukushima. Decyzję tę podjęto po tym, jak zarejestrowano poziomy cezu wyższe niż dozwolnona dawka. Ten radioaktywny element wykryto w próbkach ryżu pochodzącego z prefektury na północnym wchodzie archipelagu japońskiego, czyli z regionów elektrowni Fukushima.
Jest to pierwszy raz, kiedy taka decyzja została podjęta odnośnie ryżu, od czasów wypadku nuklearnego, do którego doszło w dniu 11 marca 2011 roku, w wyniku trzęsienia ziemi oraz tsunami, które zdewastowały północno-wschodnią część kraju.
Jak donosi agencja Agence France Presse, rzecznik rządu japońskiego, Osamu Fujimura, nakazał władzom regionu Fukushima, aby zaprzestały sprzedaży ryżu pochodzącego z Onami, które znajduje się w odległości 57 kilometrów na północny wschód od elektrowni atomowej.
Zobacz również:
- Ślady pestycydów w winie
- Żywność uprawiana metodami ekologicznymi może zaoferować więcej niż ta uprawiana tradycyjnie
- Żywność ekologiczna na zdrowie
- Czy zjedlibyście mięso syntetyczne?
- Kto jest gorszy dla środowiska naturalnego, kobiety czy mężczyźni ?
- Zasady zbioru i metody konserwacji ziół
- Huragan Sandy zebrał medyczne żniwo, jakie skutki spowodował kataklizm?
- Kiełki roślinne – dlaczego warto je jeść?
Embargo to, które dotyczy 154 gospodarstw, zostało nałożone po odkryciu radioaktywnego cezu w ryżu. Poziom 630 bekereli na kilogram został zarejestrowany w próbkach ryżu, jak podaje rząd japoński, podczas gdy dozwolona granica dla produktów spożywczych wynosi 500 bekereli.
Ten zakaz będzie utrzymany dopóki ryż produkowany w tym regionie nie zostanie określony jako bezpieczny, jak wyjaśnia przedstawiciel ministerstwa rolnictwa w Japonii.
Od czasów uszkodzenia elektrowni atomowej, wiele warzyw, ale również mleko, mięso wołowe, herbata oraz produkty morskie zostały uznane za niezdatne do konsumpcji. Mimo zapewniających deklaracji rządu, Japończycy obawiają się, że cały łańcuch pokarmowy został skażony elementami radioaktywnymi z elektrowni Fukushima.