Szukaj

Zakaz stosowania bisfenolu A zbyt wczesny?

Podziel się
Komentarze0

W raporcie opublikowanym ostatnio przez francuską narodową akademię medycyny (Académie nationale de médecine), specjaliści stwierdzają, że zakaz stosowania BPA (czyli bisfenolu A) był zbyt wczesny, biorąc pod uwagę to, że nie zaproponowano żadnej substancji zastępującej tej związek.


Bisfenol A jest bardzo powszechnie stosowanym związkiem chemicznymi, na przykład w puszkach konserwowych, w puszkach napojów gazowanych, a także w niektórych amalgamatach dentystycznych.

A jednak, podejrzewa się już od dawna, że substancja ta zakłóca pracę układu hormonalnego u człowieka i może być produktem kancerogennym (hormonozależnym), sprzyjającym przede wszystkim rozwojowi nowotworów piersi oraz prostaty.

Dlatego też, w dniu 12 października 2011 roku, Zgromadzenie Narodowe we Francji głosowało za zakazem stosowania bisfenolu A we pojemnikach na żywność. Prawo to ma wejść w 2014 roku dla wszystkich tego typu opakowań.

Jednakże, jak uważa narodowa akademia medycyny, bisfenol A może jedynie w niewielkim stopniu przyczyniać się do wzrostu zachorowalności na nowotwory hormonozależne. Akademia sprecyzowała również, że mechanizmy działania są jeszcze tak naprawdę bardzo słabo znane.

Poza tym, wydaje nam się, że jest jeszcze za wcześnie, aby zakazywać bisfenolu A w momencie, kiedy nie mamy żadnych wiarygodnych substancji mogących go zastąpić, wyjaśnia specjalista od raka, pan Henri Rochefort, współautor raportu przedstawionego w tym tygodniu.

W jaki sposób ograniczyć kontakt z bisfenolem A?

Na tę chwilę, francuska akademia medyczna zaleca, aby po prostu uważać na produkty plastikowe zawierające bisfenol A albo ftalany, donosi strona romandie.com.

Dlatego też, należy unikać podgrzewania jedzenia bezpośrednio w opakowaniu fabrycznym, w opakowaniach plastikowych; albo unikać zbyt długiego przechowywania wody mineralnej w butelkach, w wysokich temperaturach. Albowiem, wysoka temperatura wywołuje uwalnianie ftalanów.

Poza tym, nie należy recyklingować opakowań zawierających BPA albo ftalany. Z kolei, pracownicy mający do czynienia z rachunkami z kas, które mogą zawierać BPA, powinni nosić rękawiczki, aby uniknąć kontaktu z tą substancją.