Każdego dnia, na świecie, z powodu zapalenia płuc umiera 3 400 dzieci, głównie z krajów biednych. Nawet jeśli istnieją środki, żeby mu zapobiegać i leczyć, to nie wszędzie jest do nich dostęp. Jest to brak, który w najbliższych latach należy uzupełnić. W piątek w Genewie, czyli tuż przed IV Światowym Dniem Zapalenia Płuc, który miał miejsce 12 listopada, Unicef podał do wiadomości, że od mniej niż 5 lat ta choroba jest największą przyczyną śmierci wśród dzieci na świecie, reprezentując 18% z 6,9 milionów zgonów rocznie.
Rzecznik Unicefu oznajmił, że co 25 sekund jedno dziecko umiera na skutek zapalenia płuc, co daje 3 400 zgonów dziennie. Schorzenie to może być spowodowana przez inne choroby tj. odra lub krztusiec, na które istnieją obecnie szczepionki.
85% dzieci na świecie jest chronione dzięki szczepieniom. 15%, głównie tych najbiedniejszych, pozostaje bez ochrony. W krajach rozwijających się, mniej niż jedna trzecia dzieci zarażonych zapaleniem płuc jest leczona antybiotykami. Unicef przypomina, że choroba ta powinna być leczona natychmiast po zdiagnozowaniu.
Zobacz również:
Miliony zaszczepionych dzieci w ciągu roku
Według Mickey’a Chopra, odpowiedzialnego za sektor zdrowia w Unicefie, rządy państw powinny zdać sobie sprawę z zagrożenia, jakie za sobą niesie zapalenie płuc i dostarczyć najbiedniejszym odpowiednie szczepionki oraz opiekę medyczną.
Organizacja Gavi Alliance, spółka publiczno-prywatna, mająca na celu zwiększenie wskaźnika szczepień na świecie, zapewnia, że do końca 2012 roku, 12 milionów dzieci z najbiedniejszych krajów otrzyma szczepionkę przeciwko pneumokokom.
Obecnie, 21 państw najbardziej dotkniętych biedą już posiada szczepionki. Celem jest dostarczenie ich jeszcze 50 krajom, w przeciągu trzech najbliższych lat.
Gavi Alliance sfinansowała również wprowadzenie szczepionki przeciwko Hib, która chroni przed inną przyczyną zapalenia płuc. Blisko 73 kraje, z którymi współpracuje, wprowadziło tę szczepionkę i podało 120 milionom dzieci. Organizacja ocenia, że do końca 2012 roku szczepionka zapobiegnie śmierci 600 000 dzieci.
Światowy Dzień Zapalenia Płuc odbył się po raz pierwszy 12 listopada 2009 roku.