Zasady udzielania pierwszej pomocy w przypadku krwawień zewnętrznych
Większość z nas źle znosi widok krwi. Czerwona plama na ubraniu może wywołać strach i panikę, które skutecznie utrudnią udzielenie pierwszej pomocy. Warto zatem poznać zasady niesienia pomocy krwiającej osobie, aby w krytycznym przypadku zachować zimną krew.
Czym grozi krwawienie zewnętrzne?
Znaczny ubytek krwi niesie za sobą wiele zagrożeń. Jej utrata to niebezpieczeństwo samo w sobie, prowadzące często do zatrzymania czynnođci serca. Dodatkowo wystąpić mogą także inne powikłania. Krwawienie w okolicy szyi lub twarzy może skutkować zatkaniem przewodów oddechowych. Dlatego tak ważna jest szybka i odpowiednia reakcja na poważne zranienia.
Jak postepować w razie krwanienia?
Przede wszystkim nie panikuj! Jeśli to konieczne, usuń ubranie utrudniające dostęp do rany. Palcem lub dłonią – a jeśli to możliwe, sterylną gazą – uciskaj ranę. Jeżeli ze względu na tkwiące w ranie ciało obce nie możesz uciskać jej bezpośrednio, skup się na miejscach wokół niej.
Nastepnie unieś kończynę powyżej serca i staraj się utrzymać to położenie najdłużej, jak to możliwe. Dobrym pomysłem jest ułożenie poszkodowanego w pozycji leżącej. Tym samym ogranicza się dostęp krwi do zranionego miejsca.
Zabandażuj ranę sterylną gazą. Postaraj się, aby opatrunek nie był zbyt ciasny, a tym samym nie hamował krążenia krwi. W razie potrzeby użyj drugiego bandaża.
Nie usuwaj tkwiącego w ranie ciała obcego! Owiń ostrożnie bandażem miejsca wokół niego.
Zobacz również:
- Jak postępować w przypadku ciężkich ran?
- Wyposaż swoją domową apteczkę!
- Pierwsza pomoc dziecku w nagłych wypadkach
- Jak udzielić pierwszej pomocy niemowlętom i małym dzieciom?
- Ciało obce w nosie - pierwsza pomoc
- Co robić podczas nadmiernego wychłodzenia ciała?
- Jak postępować w przypadku wystąpienia krwawienia wewnętrznego u ofiary wypadku?
- Zaburzenia przytomności - pierwsza pomoc
Następnie zabezpiecz i w miarę możliwości usztywnij uszkodzoną część ciała.
Ostatnim, lecz równie ważnym krokiem jest wezwanie karetki pogotowia (pod numerem 999).
Jak radzić sobie z nietypowymi przypadkami?
Rana ranie nierówna. Czasami nietypowe umiejscowienie żródła krwawienia może nastręczać nie lada trudności. Owłosienie okolic rany uniemożliwia precyzyjne manewrowanie w jej okolicy.
Z takim przypadkiem mamy do czynienia w razie zranienia głowy. Poszkodowanego należy ułożyć w pozycji z lekko uniesioną głową oraz wykonać bezpośredni, delikatny ucisk przez sterylną gazę lub szmatkę. Kolejnym krokiem jest wykonanie opatrunku przy użyciu chusty trójkatnej.
Co z ranami dłoni?
Dłoń ma to do siebie, iż jest niezykle ukrwiona. Każde zranienie tej części ciała skutkuje więc obfitym krwawieniem. Na szczęście istnieją sposoby na jego zahamowanie. Poproś poszkodowanego o zasiśnięcie dłoni na opatrunku lub przyłożenie do rany zdrowej dłoni. Po zabandażowaniu rany podtrzymaj ramię na temblaku.
A gdy krwawią rany w zgięciach stawów?
Zgięcia stawów charakteryzują się naczyniami krwionośnymi biegnącymi blisko powierzchni skóry. Ich uszkodzenie niesie za sobą dosyć obfite krwawienie. W takim przypadku zaraz po przyciśnięciu szmatki czy gazy do miejsca zranienia, należy mozliwie mocno zgiąć kończynę w stawie. Dobrym pomysłem jest uniesienie zranionej ręki czy nogi i oczekiwanie na przyjazd karetki pogotowia w pozycji leżącej.
Jak zatamować krwawienie z żylaków?
Nasze żyły charakteryzują się wstawkami umożliwiajacymi dopływ krwi do serca. Czasami, na skutek pogorszenia się czynnosci zastawek, krew gromadzi się poza nimi i powoduje niebezpieczne rozszerzenie żyły. Jej pęknięcie to zazwyczaj jedynie kwestia czasu.
Gdy już dojdzie do krwawienia, połóż poszkodowanego na plecach i unieś kończynę najwyżej, jak to możliwe. Podobnie, jak w pozostałych przypadkach, uciskaj miejsce krwawienia gazą, szmatką lub palcem. Zabandażuj krwiawiący żylak i czekaj na przyjazd pogotowia.
Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy w nagłych przypadkach jest nie do przecenienia. Krwawiąca rana nie należy do najprzyjemniejszych widoków – przestrzeganie kilku zasad wystarczy jednak, aby skutecznie opanować krwotok. Resztą zajmie się już wykwalifikowany personel medyczny.
Komentarze do: Zasady udzielania pierwszej pomocy w przypadku krwawień zewnętrznych