Szukaj

Zaskakujące - bakterie mogą zwalczać infekcje oczu

Podziel się
Komentarze0

Drobnoustroje nie zawsze są szkodliwe, niekiedy mogą okazać się użyteczne w medycynie. Ostatnio odkryto dwa gatunki bakterii, które zwalczają trudne do wyleczenia infekcje oczu. Bakterie są bardzo przebiegłe, stosują różne sztuczki, aby rozbroić system odpornościowy i spowodować infekcję. Są one tym bardziej niebezpieczne, że coraz trudniej je zwalczyć za pomocą antybiotyków, gdyż stają się coraz bardziej odporne.



Wielu badaczy wciąż pracuje nad rozwiązaniem tego problemu.

Naukowcy z University of Medicine and Dentistry w New Jersey być może znaleźli sposób na zwalczanie infekcji ocznych. Wpadli oni na genialny pomysł, aby zwalczać chorobotwórcze bakterie za pomocą "dobrych" bakterii, które mnożą się u człowieka i nie powodują uszkodzenia tkanek, a nawet przyczyniają się do utrzymania równowagi zdrowotnej organizmu.

Wyniki tych badań zostały opublikowane w czasopiśmie Plos One.
   
Dwa gatunki bakterii  - Pseudomonas aeruginosa (Pałeczka ropy błękitnej) i Serratia marcescens (Pałeczka krwawa) mogą powodować ciężkie infekcje oczu i prowadzić do utraty wzroku. Stosowane kuracje antybiotykowe nie zawsze są skuteczne, dlatego potrzebne są nowe sposoby leczenia, aby wyeliminować te bakterie.

   
Autorzy badań rozpoczęli poszukiwania drapieżnych bakterii, zdolnych zwalczyć szkodliwe gatunki Pseudomonas aeruginosa i Serratia marcescens. Doświadczenia, przeprowadzone w probówkach w laboratorium, pozwoliły zidentyfikować dobroczynne bakterie Micavibrio aeruginosavorus i Bdellovibrio bacteriovorus, które normalnie występują we florze bakteryjnej człowieka.
   
Aby przetestować nieszkodliwy charakter tych drapieżnych bakterii, naukowcy hodowali je wraz z komórkami nabłonkowymi oka. Rezultaty okazały się bardzo obiecujące, ponieważ nie wykryto żadnych oznak toksyczności lub stanu zapalnego na poziomie komórkowym.

Następnie, badacze ocenili skutki działania bakterii drapieżnych na patogeny oka w warunkach in vivo. Bakterię Pseudomonas aeruginosa wszczepiono robakom z gatunku Galleria mellonella (Braciak większy). Normalnie zakażenie tą bakterią jest dla robaków zabójcze, jednak jednoczesne wszczepienie "dobrych" bakterii pozwoliło je uratować.

- Musimy jeszcze przetestować działanie drapieżnych bakterii na oczach innych zwierząt i u człowieka - oświadczył kierujący badaniami Daniel Kadouri.
   
Wykorzystanie mikrobów do zwalczania infekcji to obiecująca alternatywa dla antybiotyków.

Komentarze do: Zaskakujące - bakterie mogą zwalczać infekcje oczu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz