Drobnoustroje nie zawsze są szkodliwe, niekiedy mogą okazać się użyteczne w medycynie. Ostatnio odkryto dwa gatunki bakterii, które zwalczają trudne do wyleczenia infekcje oczu. Bakterie są bardzo przebiegłe, stosują różne sztuczki, aby rozbroić system odpornościowy i spowodować infekcję. Są one tym bardziej niebezpieczne, że coraz trudniej je zwalczyć za pomocą antybiotyków, gdyż stają się coraz bardziej odporne.
Wielu badaczy wciąż pracuje nad rozwiązaniem tego problemu.
Naukowcy z University of Medicine and Dentistry w New Jersey być może znaleźli sposób na zwalczanie infekcji ocznych. Wpadli oni na genialny pomysł, aby zwalczać chorobotwórcze bakterie za pomocą "dobrych" bakterii, które mnożą się u człowieka i nie powodują uszkodzenia tkanek, a nawet przyczyniają się do utrzymania równowagi zdrowotnej organizmu.
Wyniki tych badań zostały opublikowane w czasopiśmie Plos One.
Dwa gatunki bakterii - Pseudomonas aeruginosa (Pałeczka ropy błękitnej) i Serratia marcescens (Pałeczka krwawa) mogą powodować ciężkie infekcje oczu i prowadzić do utraty wzroku. Stosowane kuracje antybiotykowe nie zawsze są skuteczne, dlatego potrzebne są nowe sposoby leczenia, aby wyeliminować te bakterie.
Zobacz również:
Autorzy badań rozpoczęli poszukiwania drapieżnych bakterii, zdolnych zwalczyć szkodliwe gatunki Pseudomonas aeruginosa i Serratia marcescens. Doświadczenia, przeprowadzone w probówkach w laboratorium, pozwoliły zidentyfikować dobroczynne bakterie Micavibrio aeruginosavorus i Bdellovibrio bacteriovorus, które normalnie występują we florze bakteryjnej człowieka.
Aby przetestować nieszkodliwy charakter tych drapieżnych bakterii, naukowcy hodowali je wraz z komórkami nabłonkowymi oka. Rezultaty okazały się bardzo obiecujące, ponieważ nie wykryto żadnych oznak toksyczności lub stanu zapalnego na poziomie komórkowym.
Następnie, badacze ocenili skutki działania bakterii drapieżnych na patogeny oka w warunkach in vivo. Bakterię Pseudomonas aeruginosa wszczepiono robakom z gatunku Galleria mellonella (Braciak większy). Normalnie zakażenie tą bakterią jest dla robaków zabójcze, jednak jednoczesne wszczepienie "dobrych" bakterii pozwoliło je uratować.
- Musimy jeszcze przetestować działanie drapieżnych bakterii na oczach innych zwierząt i u człowieka - oświadczył kierujący badaniami Daniel Kadouri.
Wykorzystanie mikrobów do zwalczania infekcji to obiecująca alternatywa dla antybiotyków.
Komentarze do: Zaskakujące - bakterie mogą zwalczać infekcje oczu