Lek Prolia, stworzony przez grupę farmaceutyczną Amgen z myślą o leczeniu osteoporozy, został zatwierdzony przez agencję amerykańską FDA (Agencja do Spraw Żywności i Leków) oraz dostał pozwolenie na wejście na europejski rynek, przyznane przez Komisję Europejską. Wydarzenie to miało miejsce 28 maja.
Lek Prolia jest przeznaczony do leczenia kobiet w wieku postmenopauzalnym oraz dla mężczyzn chorych na raka prostaty, których kości są zbyt kruche. Lek Prolia jest tym samym od tej pory zatwierdzony w Stanach Zjednoczonych oraz w 27 krajach Unii Europejskiej, tak samo jak w Islandii, Norwegii i Lichtensteinie.
Agencja FDA precyzuje, że pewność i skuteczność leku Prolia zostały wykazane poprzez próby na 7808 kobietach w wieku postmenopauzalnym, w wieku od 60 do 91 lat. Próby trwały 3 lata. Leczenie zredukowało ryzyko złamań, szczególnie jeśli chodzi o biodra i kręgosłup. Jego działanie polega na wzmacnianiu struktury kości.
Zobacz również:
- Ćwiczenia ogólne w zapobieganiu i leczeniu osteoporozy
- Odżywianie zapobiegające osteoporozie
- Osteoporoza u mężczyzn
- Rozpoznanie i leczenie osteoporozy
- Osteoporoza – leczenie
- Tłuszcz wokół organów wewnętrznych zwiększa ryzyko osteoporozy
- Osteoporoza
- Udowodniono, że suplementy z wapniem i nabiał nie wzmacniają kości
Niektórzy chorzy, uczestnicąc w fazie próbnej leczenia, która polegała na podawaniu zastrzyku co 6 miesięcy, zgłaszali występowanie między innymi takie efekty uboczne działania leku jak: bóle pleców, bóle mięśniowo-szkieletowe, infekcje układu moczowego, znaczne podwyższenie poziomu cholesterolu oraz problemy skórne. Lek Prolia ma kosztować około 1650 dolarów rocznie.
Komentarze do: Zatwierdzono nowy lek na osteoporozę