Pacjenci z tymi nowotworami, którzy regularnie zażywali niewielkie ilości leku przed diagnozą choroby, mają mniejsze zaawansowane guzy, według badania Karolinska Institutet w Sztokholmie w Szwecji. Już wcześniej wiedziano, że aspiryna jest związana z mniejszym ryzykiem zgonu pośród ludzi z rakiem jelita grubego.
Badanie ukazało się w British Journal of Cancer.
Dr Yudi Pawitan, autor badania, mówi: - Mamy dowód na to, że zażywanie aspiryny jest także korzystne w raku płuc. Działa ochronnie zarówno na wczesnym, jak i na późnym etapie.
Co nie znaczy jednak, że każdy powinien zażywać ten lek, aby zredukować ryzyko zaawansowanego raka.
Szwedzcy naukowcy przeanalizowali dane na temat 80 000 pacjentów z rakiem piersi, płuc, jelita i prostaty. Obliczyli, że 1 osoba na 4 z rakiem jelita, płuc lub prostaty regularnie zażywała niskie dawki aspiryny przed diagnozą, w porównaniu do 1 na 7 z rakiem piersi.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
Badacze stwierdzili też, że pacjenci chorzy na nowotwory jelita, płuc i raka piersi, którzy zażywali aspirynę przed diagnozą, doświadczali mniejszych poziomów rozprzestrzeniania się raka na inne części ciała, w porównaniu do osób, które nie zażywały aspiryny.
Na przykład, 19% pacjentów z rakiem jelita grubego regularnie zażywających aspirynę miało metastazy, w porównaniu do 25% pacjentów niezażywających aspiryny.
Dr Pawitan dodaje: - Guzy przeciętnie były mniejsze i mniej zaawansowane u pacjentów z rakiem jelita grubego i płuc stosujących aspirynę, ale nie u pacjentów z rakiem piersi i prostaty.
Dr Gerrit-Jan Liefers z Leiden University Medical Center w Holandii podsumowuje: - Artykuł ten potwierdza to, co już wiemy. Używanie aspiryny jest powiązane z mniejszym ryzykiem raka i większymi szansami na przeżycie.
Dr Michelle Holmes z Brigham and Women’s Hospital and Harvard Medical School w Bostonie, dodaje: - To, że nie stwierdzono podobnych wyników raku piersi i prostaty nie wyklucza możliwości, że aspiryna może działać na innych poziomach w tych nowotworach.
Komentarze do: Zażywanie aspiryny związane z mniejszymi guzami płuc i jelita grubego