Sondaż TNS przeprowadzony we Francji pokazuje, iż lekarze są przekonani, że niecałe ¾ przeprowadzanych interwencji lekarskich jest naprawdę koniecznych. Większość z 28% nieusprawiedliwionych działań jest przeprowadzana na życzenie samych pacjentów.
Sondaż został przeprowadzony pośród 803 lekarzy różnych specjalizacji, zarówno szpitalnych, jak i przyjmujących w prywatnych gabinetach.
Frédéric Valletoux, przewodniczący federacji szpitali Fédération hospitalière de France (FHF), która reprezentuje szpitale publiczne oraz na której zlecenie przeprowadzono ankietę, wyjaśnia - Takie wyniki świadczą tylko o dojrzałości głównych aktorów systemu zdrowia.
W rzeczywistości, w tym badaniu, lekarze ogólni są nastawieni najbardziej pesymistycznie do rzeczywistości. Oceniają oni, że jedynie 68% aktów medycznych jest usprawiedliwionych.
Zobacz również:
- Czy wykonanie zabiegu leczniczego bez zgody pacjenta jest przestępstwem?
- Dramat na Podkarpaciu. Wypisany z dwóch szpitali mężczyzna zmarł na sepsę [wideo]
- Z humorem przeciwko nadużyciom lekarzy
- Pacjencie! Czy wiesz jakie prawa Ci przysługują?
- Opieka w domu: @lvp, przypadek naprawdę pojedynczy?
- Lekarze przekazujący złe wiadomości są odbierani jako mający mniej współczucia
- Leki na kredyt
- Jeżeli Twój lekarz jest zdrowy – Ty pewnie też jesteś!
Taką samą opinię podziela 74% lekarzy szpitalnych oraz 76% wolnych specjalistów.
Głównym przywoływanym powodem jest „prośba pacjenta” – dla 85% lekarzy generalnie, a dla 93% wolnych lekarzy ogólnych. Następną przyczyną jest strach przed ewentualnym postępowaniem prawnym – 58% ogólnie, a 60% dla specjalistów szpitalnych.
Inne motywy to:
- brak właściwego przeszkolenia lekarza (39%),
- brak referencyjnych danych udostępnianych przez profesjonalistów (37%),
- brak właściwej kontroli praktyki (27% ogólnie, ale 42% specjalistów szpitalnych, a jedynie 15% lekarzy ogólnych).
Już w 2010 roku ogranizacja FHF ujawniła niektóre wątpliwe akty medyczne, takie jak analizy biologiczne, radiografie oraz wykrywanie raka prostaty w zaawansowanym wieku.