Szukaj

Zdrowie czy pieniądze? O czym rozmawiają Polacy?

Podziel się
Komentarze0

Zdrowie to dla ponad 60% Polaków główny temat rozmów z bliskimi – pokazuje badanie „Międzypokoleniowe rozmowy Polaków”, zrealizowane na zlecenie marki TENA. Ekspert kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła” podpowiada dlaczego w codziennym, zabieganym życiu warto znaleźć czas dla bliskich i wskazuje w jaki sposób rozmawiać o zdrowiu.


Czego dotyczą rozmowy, które prowadzi Pan(i) najczęściej z bliskimi osobami?






źródło: Ogólnopolskie badanie „Międzypokoleniowe rozmowy Polaków” przeprowadzone w styczniu 2012 r. przez TNS OBOP na reprezentatywnej grupie Polaków w wieku 35+. Badanie zrealizowano na zlecenie marki TENA, inicjatora ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „CoreWellness – wewnętrzna siła”.

Temat dotyczący zdrowia jest szczególnie często poruszany przez kobiety (69%) oraz osoby najstarsze, w wieku powyżej 60 lat (74%). Rzadziej o zdrowiu rozmawiają ze swoimi bliskimi mężczyźni (53%) oraz mieszkańcy największych miast (50%).

Rozmowa scala pokolenia

Bardzo ważne jest, aby znaleźć czas na rozmowę z bliskimi. Pełni ona kluczową rolę w budowaniu relacji i wymianie poglądów. Dla osób starszych rozmowa jest czymś więcej, gdyż w jej trakcie mogą oni przekazać swoje wartości i wiedzę. Dzięki temu czują się ważni i potrzebni. Rozmowa o zdrowiu jest także okazją do wymiany doświadczeń i podpowiedzi między mamą, babcią, córką czy wnuczką. Wspólne rozmowy sprzyjają niwelowaniu różnic pokoleniowych, pozwalają lepiej się wzajemnie poznać i zrozumieć potrzeby bliskich. Dzięki temu dialog może być pierwszym krokiem do udzielenia pomocy, np. jeśli ktoś z najbliższych zmaga się z dolegliwościami zdrowotnymi.

Dlatego nie bójmy się rozmawiać, nawet  na najtrudniejsze tematy. W takiej rozmowie ważniejsze od dawania dobrych rad i „wystawiania recept” jest umiejętne zadawanie pytań, by dowiadywać się o problemach bliskich, nie naruszając granic intymności – komentuje prof. Barbara Szatur-Jaworska, socjolog, ekspert kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła”.

Klucz do porozumienia

Rozmowa o zdrowiu nie jest łatwa. Jednak dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i przestrzeganiu kilku wskazówek, kwestie zdrowotne wcale nie muszą być tematem nietykalnym.


Oswój trudny temat. Dostosuj sposób rozmowy do Twojego partnera – jeśli bliski nie chce powiedzieć wprost o swojej dolegliwości, np. o nietrzymaniu moczu, uszanuj to, nie naciskaj i nie miej mu tego za złe. Być może potrzebuje on więcej czasu, żeby się otworzyć i podczas kolejnej rozmowy będzie czuł się bardziej swobodnie
i szczerze powie Ci o swoich uczuciach i potrzebach. Oswajaniu tematu może też sprzyjać uświadomienie bliskiej osobie, iż np. nietrzymanie moczu jest dolegliwością powszechną wśród jej rówieśników.

Wybierz odpowiedni czas i miejsce. Twoja bliska osoba może nie czuć się komfortowo mówiąc o swojej dolegliwości. Dlatego zadbaj, by poruszając ten temat, stworzyć jak najbardziej sprzyjającą aurę. Wybierz czas wolny od pośpiechu i spokojne miejsce, gdzie nikt nie będzie Wam przeszkadzał. Warto poruszyć ten temat np. podczas spaceru czy wspólnej kawy. Luźna atmosfera będzie sprzyjała otwarciu się Twojego rozmówcy.

Przygotuj się do rozmowy. Pamiętaj, że nie musisz być ekspertem w każdej dziedzinie. Wiedząc, z jaką dolegliwością zmaga się bliska Ci osoba, poszukaj na jej temat więcej informacji zanim zaczniecie rozmowę. Jeśli ma ona np. NTM (nietrzymanie moczu), zajrzyj na stronę www.corewellness.pl, gdzie znajdziesz dane dotyczące skali problemu, przyczyn i proponowanych rozwiązań.


Wskaż drogę do specjalisty. Podpowiedz swojemu bliskiemu, żeby podczas kolejnej wizyty porozmawiał z lekarzem o swojej dolegliwości. Konsultacje warto zacząć od lekarza pierwszego kontaktu, a w razie dodatkowych pytań, udać się do specjalisty, np. ginekologa lub urologa. Twoja bliska osoba może także skorzystać z telefonicznej podpowiedzi eksperta.

Zaproponuj wsparcie. Okaż bliskiemu, że nie jest sam ze swoim problemem. Dużą pomocą może być dla niego wyręczenie w zakupie specjalnych preparatów (np. wkładek anatomicznych), które poprawiają komfort życia i ułatwiają codzienne funkcjonowanie z dolegliwością. Innym rozwiązaniem mogą być też wspólnie wykonywane ćwiczenia. Na stronie www.corewellness.pl lub pod numerem infolinii 800 60 66 68 możesz zamówić bezpłatną płytę z ćwiczeniami mięśni dna miednicy, opracowaną przez prof. Kari Bo z Norwegii. Widząc Twoją gotowość i chęć pomocy, bliska osoba będzie wiedziała, że w każdej chwili może się do Ciebie zwrócić.


Celem kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła” jest edukowanie społeczeństwa na temat możliwości prowadzenia aktywnego trybu życia przez osoby dotknięte problemem nietrzymania moczu, obalenie mitów na temat nietrzymania moczu jako dolegliwości osób starszych i schorowanych oraz zachęcenie kobiet do poruszania tego tematu podczas rozmowy ze swoim lekarzem.


*****
W Polsce nietrzymanie moczu dotyka ok. 3 mln kobiet1. Wysiłkowe nietrzymanie moczu to niekontrolowany wyciek moczu w trakcie czynności związanych z napinaniem mięśni brzucha (kaszel, kichanie, taniec, ćwiczenia fizyczne). Jedną z jego przyczyn może być osłabienie mięśni dna miednicy. Problem ten w znacznym stopniu dotyka kobiety w okresie menopauzy oraz po przebytej ciąży. Naglące nietrzymanie moczu to objaw pęcherza nadreaktywnego. Pojawia się, gdy występuje parcie naglące na mocz. Może być spowodowane nadwrażliwością pęcherza lub zaburzeniami w unerwieniu pęcherza.

Patronat nad kampanią objęło Polskie Towarzystwo Urologiczne i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Organizatorem kampanii jest firma SCA Hygiene Products, producent marki TENA. Partnerem akcji jest Stowarzyszenie Osób z NTM „UroConti”.

Więcej informacji: www.corewellness.pl, www.TENA.pl

Dyżur PSYCHOLOGA odbywa się w każdą pierwszą środę miesiąca pod bezpłatnym numerem infolinii 800 60 66 68, w godzinach od 9:00 do 13:00.

Dyżur PIELĘGNIARKI UROLOGICZNEJ odbywa się w każdą pierwszą środę miesiąca pod bezpłatnym numerem infolinii 800 60 66 68, w godzinach od 16:00 do 20:00.

Eksperci odpowiadają na pytania tylko w wyznaczonych godzinach dyżurów. Połączenie jest bezpłatne.