Zdrowy jadłospis dla ludzi starszych – jak powinien wyglądać?
Nawyki żywieniowe powinniśmy kształtować od najmłodszych lat. Zrównoważona dieta jest jednym z najważniejszych elementów dbania o zdrowie osób w wieku starszym. Jeżeli tworzymy jadłospis najlepiej zrobić to od razu i dostosować go do naszych indywidualnych potrzeb, wieku, budowy ciała, stanu zdrowia oraz aktywności fizycznej.
Witaminy, pierwiastki, woda
Często starość wiąże się z samotnością, co sprawia, że starsi ludzie źle się odżywiają, a zrównoważona dieta jest przecież przyczyną lepszego samopoczucia. Jest też ważna dla naszej aktywności. Dieta powinna być przede wszystkim obfita w witaminy, np. w witaminę E, która działa przeciwutleniająco czy w witaminę D.
Ważne jest spożycie pokarmów, które zawierają wapń, na który wzrasta zapotrzebowanie np. u kobiet po menopauzie, cynk, który ma ogromne znaczenie dla zachowania zmysłu smaku,jak też który pomaga w leczeniu ran, wzmacnia system odpornościowy czy selen, który chroni przed procesem starzenia się i przed nowotworami. Osoby starsze powinny pić dużo wody, a właściwie dostosować jej wypicie do indywidualnych potrzeb.
Zróżnicowana dieta
Zróżnicowana dieta powinna zawierać: witaminy i minerały, białka, tłuszcze, węglowodany i cukry. Zrównoważony jadłospis powinien zawierać: mięso (spożywane 2 lub 3 razy w tygodniu), ryby (spożywane 2 lub 3 razy w tygodniu na przemian z mięsem), jaja, rośliny strączkowe (spożywane 2 lub 3 razy w tygodniu powinny być przygotowane pod postacią puree), zboża i ziemniaki (spożywane jako dodatek jadłopisu osób starszych), warzywa (gotowane warzywa spożywane w formie przecieru, natomiast surowe warzywa, np. marchewkę warto zetrzeć lub zmiksować i spożywać w formie soków), owoce (spożywane dwa razy dziennie), słodycze i ciastka (należy ograniczać), alkohol (należy unikać alkoholów wysokoprocentowych, zalecane jest spożycie np. 1 kieliszka wina dziennie).
Zobacz również:
- Czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo?
- Zaburzenia układów wewntętrznych u wcześniaków
- Jak kształtują się nasze emocje?
- Pierwsza pomoc przy nagłych wypadkach
- Jakie substancje działają odkażająco?
- Jakie właściwości ma olej kokosowy?
- Zabiegi kosmetyczne zalecane oraz zabronione kobietom w ciaży
- Powiększenie piersi
Błonnik
Mamy dwa rodzaje błonnika: rozpuszczalny, który znajduje się w owocach, warzywach, jęczmieniu, owsie, otrębach, soczewicy oraz nierozpuszczalny, który znajduje się w zbożach pełnoziarnistych i w jadalnych skórkach owoców.
Ważny w diecie osób starszych jest błonnik, dzięki któremu można pozbyć się takich problemów, jak zaparcia. Błonnik nierozpuszczalny połączony z wodą zmiękcza stolec, zwiększa również jego objętość, co wzmaga ruchy jelit oraz ich częstotliwość.
Spożycie błonnika jest wskazane dla osób, które cierpią na cukrzycę. Zalecany jest również osobom, które mają problemy z jelitami, jednak należy kontrolować jego spożycie – powinno być ograniczane w przypadku osób chorych na wrzodziejące zapalanie jelita grubego czy na uchyłkowatość okrężnicy.
Suplementy witaminowe
Suplementy powinny być przyjmowane w momencie braku apetytu. Warto jednak wiedzieć, że są one drogie i jeżeli nie są one niezbędne dla zdrowia lepiej nie wydawać na nie pieniędzy. Nadmierne przyjmowanie suplementów może być szkodliwe, a nawet trujące, np. witamina C może spowodować biegunkę, może być również przyczyną kamieni nerkowych.
Ogólne wskazówki przygotowania dobrego jadłospisu
Przygotowanie posiłków powinno być proste. Dziennie powinno się zjadać od 4 do 5 posiłków dziennie. Jeżeli osoba starsza ma problem z przełykaniem warto przygotować posiłek w formie przecieru. Pomiędzy posiłkami istotne jest podawanie soków i płynów. Jeżeli starszy człowiek lubi wino to dobrze jest wypić jeden kieliszek dziennie, oczywiście pod warunkiem braku przeciwwskazań zdrowotnych. W zrównoważonej diecie należy ograniczać kawę, alkohol, napoje gazowane oraz zawierające cukier. Zdrowa dieta to przede wszystkim różnorodne i smaczne jedzenie.
Podsumowując, dzięki zdrowej i zrównoważonej diecie można uniknąć szeregu schorzeń i chorób, np. miażdżycy, cukrzycy, nadciśnienia i anemii. Zdrowa dieta to lepsze samopoczucie. Jedzenie jest ważnym elementem naszego zdrowego trybu życia, dając przy tym radość.
Autor:
Albert Bąk
Komentarze do: Zdrowy jadłospis dla ludzi starszych – jak powinien wyglądać?