Jak wykazują najnowsze badania, których wyniki opublikowano w Canadian Medical Association Journal, połączenie różnorodnych zdrowych nawyków, takich jak ograniczone spożycie alkoholu, unikanie papierosów oraz codzienne jedzenie warzyw i owoców, zwiększa prawdopodobieństwo zachowania dobrego stanu zdrowia u osób starszych.
- Nasze badania wykazują, że im więcej zdrowych zachowań w naszym życiu, tym większe korzyści zdrowotne w podeszłym wieku – mówi doktor Séverine Sabia z Department of Epidemiology and Public Health.
O zdrowym procesie starzenia się możemy mówić, gdy dana osoba po 60 roku życia zachowuje zdolność prawidłowego funkcjonowania, nie ma problemów z poruszaniem się i zaburzeń oddechu, nie cierpi na żadne przewlekłe choroby w rodzaju raka, cukrzycy, chorób serca czy udaru.
Badania nad tym zagadnieniem trwały szesnaście lat.
Zobacz również:
- Układ odpornościowy w wieku starczym
- Jak unikać upadków w starszym wieku?
- Jak zmienia się układ nerwowy podczas starzenia się organizmu?
- Jakie są skutki starzenia się skóry?
- Zmiany spowodowane upływem czasu...
- Narządy czuciowe w procesie starzenia organizmu
- Dlaczego się starzejemy?
- Na jakie operacje plastyczne seniorzy decydują się najczęściej?
- Spośród dużej grupy uczestników badania wszyscy ci, którzy praktykowali zdrowe nawyki, wykazywali o wiele mniejszą skłonność do zachorowań w przeciągu szesnastoletniego okresu trwania projektu w porównaniu z drugą grupą, która prowadziła niezbyt zdrowy styl życia – piszą autorzy.
W badaniach przeprowadzonych przez naukowców z Francji i Wielkiej Brytanii wzięło udział 5100 kobiet i mężczyzn, którzy wcześniej nie cierpieli na choroby serca, raka czy udar mózgu.
Podczas badań 549 uczestników zmarło, u 953 stwierdzono proces starzenia się z zachowaniem dobrego zdrowia, a pozostali zostali zaklasyfikowani jako przeciętni pod względem stanu zdrowia.
Badani, którzy wykazywali najlepszą kondycję zdrowotną, częściej byli w związkach małżeńskich w porównaniu do pozostałych dwóch grup oraz zazwyczaj byli lepiej wykształceni.
- Kluczową kwestią jest połączenie różnorodnych zdrowych nawyków. Taka kombinacja znacząco zwiększa prawdopodobieństwo zachowania sprawności, dobrego stanu zdrowia i uniknięcia chorób w podeszłym wieku – podsumowują autorzy.
Komentarze do: Zdrowy tryb życia przyczynia się do zachowania lepszej kondycji w podeszłym wieku