Zimno także leczy
Odzyskanie sił, poprawa ogólnej wydolności, leczenie patologii mięśniowych... Krioterapia całego ciała, zwana też CCE (Cryothérapie Corps Entier), znajdująca zastosowanie u sportowców, ma na celu ni mniej ni więcej - jak wytworzenie szoku termicznego.
Spowalniając przewodzenie nerwowe, szok termiczny daje w rzeczywistości efekt analgezji. A analgezji z kolei towarzyszą właściwości antyzapalne, związane ze spadkiem temperatury tkankowej.
We Francji, na przykład, Narodowy Instytut Sportu i Edukacji Fizycznej (INSEP, Institut national des Sports et de l’Education physique), od kilku lat ma do dyspozycji taką komorę do wykonywania zabiegów CCE. Na początku urządzenie to było dostępne jedynie dla sportowców, ale potem otwarto je dla szerokiej publiczności. Można z niej skorzystać pod okiem kinezyterapeuty albo pielęgniarki.
Długość zabiegu
Po przejściu przez dwie sale, w których panuje temperatura -10 i -60°C, pacjent przebywa od 2 do 4 minut w kolejnej sali, w której temperatura wynosi już - 110 °C. Pacjent może tam sobie spokojnie spacerować i pozostaje w stałym kontakcie (wzrokowym i głosowym), z operatorem.
Zobacz również:
- Dramat na Podkarpaciu. Wypisany z dwóch szpitali mężczyzna zmarł na sepsę [wideo]
- Opieka w domu: @lvp, przypadek naprawdę pojedynczy?
- Czy wykonanie zabiegu leczniczego bez zgody pacjenta jest przestępstwem?
- Z humorem przeciwko nadużyciom lekarzy
- Pacjencie! Czy wiesz jakie prawa Ci przysługują?
- Choroby serca - zobacz jak możesz pomóc ofierze!
- Wstrząs kardiogenny
- Zawał serca - jak zareagować na pierwsze sygnały?
Seans taki musi zawsze pozostać komfortowy i nie może być bolesny, precyzuje francuski Narodowy Instytut Sportu i Edukacji Fizycznej. Pacjent ma na sobie strój do kąpieli albo spodenki, ale musi chronić końcówki swojego ciała, dlatego powinien ubrać się w rękawiczki, skarpetki, czapkę oraz maskę chirurgiczną.
Sciśle określony protokół
Krioterapia wymaga dyscypliny… rygorystycznej. Seanse odbywają się codziennie, przez pięć dni w pierwszym tygodniu. Rytm zmienia się w następnym tygodniu – dwa seansy dziennie. W zależności od otrzymanych rezultatów, można rozważać trzeci tydzień leczenia.
Cele, wskazania
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- urazy mięśniowe,
- zabliźnianie,
- odzyskanie sił po wysiłku…
Wskazania do krioterapii całego ciała są liczne. Jeśli natomiast chodzi o przeciwwskazania, nie jest ich wcale
mniej:
- nadciśnienie,
- zawał mięśnia sercowego,
- niewydolność oddechowa,
- angina,
- dławica piersiowa,
- zakrzepica żylna,
- ciąża…
Zanim więc zdecydujemy się na seans krioterapii całego ciała, zapytajmy wpierw o zdanie lekarza, który sprawdzi, czy stan naszego zdrowia pozwala nam na takie lodowate szaleństwo.
Komentarze do: Zimno także leczy