Życie w rejonach, gdzie powietrze jest bardzo zanieczyszczone, może prowadzić do spadku funkcji poznawczych u starszych osób, jak przestrzega nowe badanie przedstawione na konferencji naukowej The Gerontological Society of America's (GSA) 65th Annual Scientific Meeting, która miała miejsce w San Diego w Stanach Zjednoczonych.
Odkrycia oparto na danych z badania Environmental Protection Agency and the Health and Retirement Study.
Dr Jennifer Ailshire, główna autorka badania, wyjaśnia: osoby starsze są wyjątkowo podatne na szkodliwe działanie niezdrowego powietrza, co dokłada się do ogólnego podupadania na zdrowiu związanego z wiekiem.
Zanieczyszczenia powietrza zostały już wcześniej powiązane z zaburzeniami sercowo-naczyniowymi i oddechowymi, a nawet z przedwczesnymi zgonami na łonie starszej populacji. Nowe badanie dostarcza zaś dowód na to, że zanieczyszczone powietrze może źle oddziaływać na ludzki mózg i jego funkcjonowanie.
Zobacz również:
- Układ odpornościowy w wieku starczym
- Jak unikać upadków w starszym wieku?
- Jak zmienia się układ nerwowy podczas starzenia się organizmu?
- Jakie są skutki starzenia się skóry?
- Zmiany spowodowane upływem czasu...
- Narządy czuciowe w procesie starzenia organizmu
- Dlaczego się starzejemy?
- Na jakie operacje plastyczne seniorzy decydują się najczęściej?
Jest to pierwsze badanie, które tak wyraźnie pokazuje, iż zanieczyszone powietrze wpływa na funkcjonowanie poznawcze starszych kobiet i mężczyzn. Sugeruje ono, że drobne cząsteczki (PM2,5), kiedy przedostaną się do organizmu, zaczynają odkładać się głęboko w płucach, a także w mózgu.
Prace objęły obserwacją blisko 15 000 osób, rasy białej, czarnej, pochodzenia hiszpańskiego, w wieku powyżej 50 lat.
Dr Jennifer Ailshire dodaje: odkryliśmy, że ludzie, którzy żyli w strefach z wysokim poziomem PM2,5 w powietrzu, mieli najgorsze wyniki w testach na funkcje poznawcze. Powiązanie to utrzymało się nawet wtedy, kiedy wzięliśmy pod uwagę inne czynniki, takie jak wiek, rasa, wykształcenie, nikotynizm, choroby układu oddechowego, choroby serca.
Komentarze do: Złe powietrze to złe wieści dla seniorów?