Zmęczenie jest głównym nieprzyjemnym efektem chemioterapii. Około 80% pacjentów odczuwa wielkie zmęczenie podczas terapii chemią. Ankieta zrobiona przez Top Sante pokazuje, że wykończenie jest głównym niepożądanym efektem u ludzi leczonych na raka. W efekcie, 80% ludzi leczonych chemioterapią mówi, że cierpią na chroniczne zmęczenie.
Trzy czwarte pacjentów mówi o wielkim zmęczeniu bądź o krańcowym wykończeniu. Według sondażu, 4 pacjentów 10 (37%) mówią, że zmęczenie jest najnieprzyjemniejszym efektem takiej terapii. Dla 18% chorych najnieprzyjemniejszym rezultatem chemioterapii jest utrata włosów, podczas gdy mdłości i wymioty są najgorszym rezultatem leczenia chemią tylko dla 9% pacjentów. Wreszcie, ból jest najgorszym efektem chemioterapii jedynie dla 6% badanych.
Zobacz również:
Dla 87% lekarzy i 94% pielęgniarek leczenie zmęczenia chorych jest priorytetowe. Jak mówi hematolog Frédéric Maloisel z kiniki Sainte-Anne ze Strasbourga, ze wszystkich metod leczenia raka chemioterapia jest tą metodą, która najczęściej powoduje anemię, której często towarzyszy uczucie zmęczenia. Chemioterapia na bazie soli platynowych, taksanów i antracykliny, czyli składników znanych z tego, że wywołują również anemię, jest najczęściej stosowana w leczeniu raka piersi i raka płuc.
Komentarze do: Zmęczenie główną nieprzyjemnością chemioterapii